Kiedy w naszym życiu pojawia się dziecko, a my stajemy się rodzicami, każdy moment wydaje się być tym najważniejszym. Czekamy na pierwsze słowa, pierwszy uśmiech, pierwsze ząbki – i oczywiście na pierwsze kroki naszej pociechy. Kiedy dziecko zaczyna stawać i próbować samodzielnie chodzić, należy pamiętać o odpowiednich bucikach. Dziecko może swobodnie dreptać po miękkiej wykładzinie czy rozłożonym na podłodze kocyku bez obuwia – nie powinno jednak absolutnie spacerować boso po twardych powierzchniach. Stopy malucha dopiero zaczynają się rozwijać.
Stopa rocznego dziecka (to w tym wieku najczęściej dzieci zaczynają samodzielnie dreptać – a przynajmniej chcą próbować to robić) nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. „Poduszeczki” na stopie to tkanka tłuszczowa, która z czasem zanika, ustępując miejsca więzadłom i mięśniom. Jeśli pozwolimy dziecku stawiać pierwsze kroki bez bucików na panelach, terakocie czy kafelkach – możemy spowodować nieprawidłowy rozwój stópek malucha, co w przyszłości może doprowadzić do płaskostopia. Pierwszy krok dziecka w bucikach to bardzo ważny moment – wybierajmy tylko takie buciki, które faktycznie w odpowiedni sposób wyprofilują jego stopy.
Planujesz mieć dziecko, albo właśnie zostałeś rodzicem, a nie wiesz, jak powinien wyglądać rozwój ruchowy niemowlęcia?
Oto kilka wskazówek, jak ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. U niemowlęcia, które nie skończyło jeszcze pierwszego miesiąca życia, powinniśmy zaobserwować automatyczny chód – kiedy dziecko leży bądź kiedy podnosimy je w górę, wykonuje nóżkami ruchy przypominające normalny chód. W pozycji leżącej, pełza nóżkami, zgina kończyny, obraca głowę na boki. Kiedy podnosimy malucha, powinien odruchowo prostować nóżki, tak jakby chciał stanąć na nich o własnych siłach. Należy pamiętać o obserwacji nowego członka rodziny, aby mieć pewność, że rozwija się prawidłowo – jeśli nie dostrzegamy odpowiednich odruchów, należy ten fakt zgłosić pediatrze. Niemowlę w pozycji siedzącej powinno opuszczać głowę w przód, nie odchylać jej w tył. Trzeba jednak pamiętać, że maluch nie będzie w stanie utrzymać się w takiej pozycji długo.
Najważniejsze jest to aby zwrócić uwagę podczas rozwoju dziecka na :
- wzrok
- słuch
- dotyk
Ważna jest również obserwacja dłoni niemowlęcia – powinny być przez większość czasu zamknięte – co zmienia się po około miesiącu, kiedy dziecko coraz częściej lekko otwiera dłonie. Po pierwszym miesiącu coraz częściej unosi głowę leżąc, bardziej energicznie wymachuje nogami, potrafi trzymać w ręce przedmioty przez krótki czas. Obserwując odruchy dziecka i kontrolując je, sprawdzamy jego prawidłowy rozwój ruchowy.
Wchodzisz do sklepu z odzieżą dla dzieci i chwytasz się za głowę, widząc ceny?
Tak, masz rację, ubranka dla maluchów często bywają droższe, niż takie, które sama mogłabyś założyć. Ubranka dla dzieci powinny być dziś nie tylko wygodne i przyjazne dla jego skóry – powinny być też… modne! Tak, czasy w których dziecko zawinięte w śpioszki było śliczne same w sobie – chyba przemijają. Modny dzidziuś ma na sobie markowe ciuszki ze sklepów sieciowych, które znajdziemy w każdej większej galerii handlowej obok sklepów z odzieżą dla ich mam. Dla dziewczynek – różowe, fioletowe, z naszywkami w kwiatuszki, serduszka, misie-dziewczynki. Pamiętaj zadbać również o swój wygląd aby być młodą oraz o własne ciało.
Dla chłopców – niebieskie, granatowe – z samochodzikami, piłkami, konikami. Dla wszystkich – mnóstwo zwierzęcych wzorów, kombinezony, które do kapturów przyszyte mają uszka, w których dzieci wyglądają jak tygrysy, zebry, żyrafy, krokodyle czy misie. Modny dzidziuś nosi to, co wypatrzy w sklepach jego mama. Często nawet w second-handach można wypatrzeć coś dla dziecka, co jest akurat modne. Bez wydawania ogromnych kwot w galerii handlowej, możemy kupić dla malucha ubranka, którymi będziemy mogły pochwalić się przed koleżankami.