Przejdź do treści

Jak łatwo przesadzić storczyka

Storczyki, to ostatnio jedne z najbardziej popularnych roślin, które trzymamy w domu. Są piękne, kwitną bardzo długo, praktycznie non stop. Nie są trudne jeśli chodzi o uprawę, z większością ich gatunków poradzi sobie każdy, nawet osoba niemająca pojęcia z uprawą roślin. Kiedy należy przesadzać storczyki i po co? Jak łatwo przesadzić storczyka? Podpowiemy właśnie w tym krótkim artykule. Z punktu widzenia florystów oraz osób zajmujących się pielęgnacją i sadzeniem roślin, storczyki należałoby przesadzać średnio co dwa lata. Należy je przesadzać również, jeśli: podłoże straciło swoje wartości, mamy do czynienia zza bardzo rozrośniętymi korzeniami, które zaczynają wystawać nam z doniczki oraz kiedy mamy do czynienia z zasoleniem podłoża. Należy storczyki przesadzać także, kiedy zaatakowały je szkodniki, mamy do czynienia z glonami i grzybami w podłożu oraz korzenie zaczynają gnić, co często jest efektem błędów w uprawie. Najlepszym okresem na przesadzenie storczyków jest pora wiosenna. Wówczas ich korzenie lepiej przenikają podłoże, roślina lepiej adaptuje się do nowych warunków.

Jak łatwo przesadzić storczyka?

Wyjmujemy roślinę z doniczki i dokładnie usuwamy z korzeni podłoże, ziemię, w której do tej pory mieszkał nasz kwiat. Do doniczki, która posiada drenaż, to znaczy otwory w dolnej części, wsypujemy niewielką ilość podłoża. Wkładamy do doniczki kwiat. Jeśli storczyk ma pseudo bulwy, umieszczamy kwiat w taki sposób, by zostawić miejsce na nowe pędy. Jeśli storczyk ma jeden pęd, jedną bulwę, umieszczamy go centralnie. Następnie uzupełniamy doniczkę odpowiednim podłożem, ale nie ugniatamy go. Jeśli jest konieczność palikowania, robimy to i czekamy do momentu, aż wytworzą się nowe korzenie.

Należy pamiętać, że kiedy uzupełniamy doniczkę podłożem, nie przysypujemy kłączy u storczyków symptoidalnych. W przypadku tych monopodialnych nie przysypujemy pędu. Przesadzone roślinki podlewamy dopiero po kilku dniach, natomiast nawozimy dopiero po kilku tygodnia. Świeżo przesadzonych roślin nie należy umieszczać w narażonych na nasłonecznienie stanowiskach.

https://pxhere.com/pl/photo/239044?utm_content=shareClip&utm_medium=referral&utm_source=pxhere

Kategoria