Dobry, to znaczy prawdziwy chleb zawiera w sobie dużo witamin i nie tuczy nas. Pamiętajmy jednak, że chleb który trafia na półki sklepowe, to często podróbka dobrego chleba. Aby znaleźć i kupić dobry chleb, zastosuj się do kilku prostych zasad, które podajemy w artykule.
Chleb, który trafia najczęściej na półki marketów, ma w sobie dużo powietrza wewnątrz. Jemy go dużo, ponieważ trudno jest zaspokoić głód pieczywem, które przypomina nieco dziurawy ser. Najzdrowszy jest dla naszego organizmu chleb żytni i chleb na zakwasie.
Chleb na zakwasie!
Pamiętajmy, że jest on droższy, ponieważ proces powstawania tego chleba jest znacznie dłuższy. Mieszanka, którą umieszcza się później w piecu, musi odczekać kilkanaście godzin (minimum, ponieważ są przepisy które mówią o blisko trzech dniach odstania) zanim umieści się go w formie i zacznie wypiekać.
Szybko pieczony chleb …
Chleby wypiekane na szybko, wyrastają na pulchne bochenki, ponieważ zawierają w sobie dodatki chemiczne. Z kolei chleby na zakwasie produkowane są dłużej, jednak zamiast chemii zawierają witaminy, głównie witaminy z grupy B, witaminę E oraz niezbędny dla naszego organizmu kwas foliowy.
Ma to miejsce nie tylko ze względu na proces, ale także składniki stosowane do wypieku, takie jak nieoczyszczona mąka, która zawiera mnóstwo błonnika i składników odżywczych. Dodatkowo, dobry chleb nie zawiera sztucznych kwasów, a te naturalne, które poprawiają pracę jelit i jednocześnie oczyszczają nasz układ trawienny z toksyn.
Co zawiera dobry chleb?
Dobry chleb nie zawiera także kolosalnej ilości soli, niezdrowej dla naszego ciała w nadmiarze. Kwasy zawarte w nim poza poprawą perystaltyki jelit i oczyszczaniem organizmu, dodatkowo poprawiają przyswajanie niezbędnego dla naszego organizmu wapnia i żelaza.
Szukajmy pieczywa, które składa się z nieoczyszczonej mąki (mąki, która nie pochodzi z wielokrotnego przemiału), zakwasu i niezbyt dużej ilości soli. Będzie on droższy od chleba z marketu, jednak z pewnością zdrowszy dla nas. Dodatkowo, prawdziwy chleb można znacznie dłużej przechowywać, nie pleśnieje on tak szybko jak tradycyjny, zwykły chleb.