Przekonanie o tym, że trawnik pięknie wyrośnie nam sam i nie trzeba go niczym nawozić, jest chyba jednym z najbardziej popularnych ogrodniczych stereotypów. Aby nasz trawnik cieszył oko i był prawdziwą dumą ogrodu należy trzymać się kilku żelaznych zasad. Oto kilka pytań, które pozwolą ustalić w jaki sposób powinno się go pielęgnować.

Po pierwsze, czym nawozić trawnik?

Tak naprawdę to jaki nawóz do trawy wybierzemy jest w dużej mierze uzależnione od rodzaju podłoża. Przy próchniczym podłożu częste nawożenie nie jest konieczne, jak w przypadku podłoża piaszczystego, gdzie ciągła pielęgnacja jest obowiązkiem. Podłoże piaszczyste wymaga nie tylko regularnego nawożenia. Szczególnie latem należy pamiętać o podlewaniu, ponieważ przy tego rodzaju podłożu trawnik najzwyczajniej wyschnie.

Nawożąc trawnik można zastosować nawozy organiczne, jak obornik czy kompost, lub nawozy mineralne. W przypadku nawozu organicznego zaleca się rozprowadzenie go cienką warstwą po koszeniu trawy, a następnie obfite polanie woda.

Tego rodzaju czynność spowoduje, że cząstki nawozu prawidłowo ulokują się w ziemi. Zdecydowanie najpopularniejszą formą nawozów, są jednak nawozy mineralne, które znajdziemy w każdym sklepie ogrodniczym. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy ogrodniczej, najlepiej zdecydować się na gotowe, granulowane lub płynne nawozy mineralne, zawierające azot, fosfor i potas.

Szczególnie istotną rolę w pielęgnacji trawnika ogrywa azot, ponieważ korzystnie wpływa na jego wzrost. Zastosowanie azotu jest konieczne szczególnie wiosną, ponieważ bez jego użycia trawa może zżółknąć. Nawożąc trawę azotem należy jednak uważać, ponieważ zbyt duża jego ilość może doprowadzić do zniszczenia trawnika. W przypadku nawożenia trawnika saletrą amonową 1,5 kg powinno nam wystarczyć na 100 m2.

Azot do nawożenia trawnika wczesnym latem?

Azot jako formę nawozu możemy wykorzystywać jeszcze wczesnym latem. W późniejszym okresie nie powinno się go stosować, ponieważ mógłby niekorzystnie wpłynąć na zimowanie trawy. Jesienią wysiewa się nawozy z przewagą potasu. Potas pomaga w rozwoju korzeni, podnosząc odporność trawy na niekorzystne warunki (takie jak susza, czy mróz). Używanie tego rodzaju nawozu zaleca się raz na kilka lat, ponieważ zachowuje się on na bardzo długi czas w podłożu.

Jak często nawozić trawnik?

Drugim bardzo istotne pytanie to, jak często należy nawozić trawnik? Aby osiągnąć zadowalający efekt powinno się nawozić trawnik od trzech do czterech razy w sezonie. Nawożenie należy rozpocząć już po pierwszym koszeniu. Przypada ono zatem zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia. Przyjmuje się że po czterech koszeniach należy rozprowadzić nawóz.

Należy też pamiętać aby nie nawozić w czasie suszy, oraz gdy trawnik jest mokry. Nawożenie powinno się natomiast zakończyć do połowy sierpnia. Jeśli będziemy pamiętać o przedstawionych powyższej zasadach, to z pewnością nasz ogród będzie cieszył oko pięknym i zdrowym trawnikiem.

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *