Cholesterol, którego współcześnie zjadamy i wypijamy wraz z posiłkami coraz więcej, może prowadzić do choroby zwanej miażdżycą. Cholesterol, który możemy porównać do gęstego, kleistego tłuszczu, osiada na naszych tętnicach, które przez to stają się coraz węższe. Krew nie ma swobody przepływu, w związku z czym nasze krążenie nie jest prawidłowe. Z czasem tętnice mogą się zatkać.

Jakie są skutki podwyższonego cholesterolu

Osobom o podwyższonym cholesterolu grozi ryzyko zawału serca znacznie bardziej, niż osobom o prawidłowym jego poziomie. Aby zredukować cholesterol, lub po prostu zadbać o jego prawidłowy poziom w organizmie, zapobiegając osadzaniu się go w tętnicach, powinno się zwrócić uwagę przede wszystkim na właściwą dietę. Produkty bogate w niezdrowy cholesterol, to głównie tłuste mięsa oraz produkty przygotowywane na zwierzęcych tłuszczach.

Nie wszystkie produkty, które nie są tłuste i doprawione do granic możliwości, są niesmaczne. To nieprawda, że dobry będzie tylko hamburger z budki w mieście. Możesz przyrządzić równie dobrą bułkę z kotletem samodzielnie w domu, zastępując wieprzowinę zdecydowanie zdrowszym kurczakiem.

Jak unikać podwyższonego cholesterolu

Unikaj produktów silnie przetworzonych, zwłaszcza tłustych i przesolonych. Sól zatrzymuje nie tylko wodę w organizmie, wpływa także niekorzystnie, ponieważ pomaga gromadzić się niezdrowym tłuszczom i cholesterolowi właśnie w naszym ciele. Rzuć papierosy, które zwężają tętnice. Zmniejszysz dzięki temu ryzyko zawału. Jedz jak największe ilości warzyw i owoców. Rozejrzyj się wokół i spróbuj dostrzec, że warzywa to nie tylko ziemniaki i kapusta. Spróbuj poszukać przepisów z papryką, ogórkami, burakami, świeżą sałatą, pomidorami.

To samo jeśli chodzi o owoce: to nie tylko jabłka. Zobacz, ile smaków, również tych bardzo egzotycznych, możesz kupić w sklepie. Jeśli nie masz pomysłów, jak jeszcze wzbogacić, zmienić lub urozmaicić swoją dietę, aby była zdrowa i smaczna jednocześnie, udaj się do sklepu ze zdrową żywnością i zapytaj. Nie musisz od razu kupować wszystkiego, co zostanie Ci polecone (zwłaszcza że wiemy, jakie panują w tego typu sklepach ceny), jednak możesz dowiedzieć się czegoś, co będzie dla Ciebie inspiracją na przyszłość i dowiesz się, jak w przyjemny sposób zredukować cholesterol.

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *