Jak bawić się z dzieckiem w domu? Co zrobić, kiedy musicie zostać z dzieckiem w domu? W co się bawić, jak zająć sobie wolny czas? Jakie zabawy pokazać dziecku, by odciągnąć je troszkę od telewizora i komputera? Spróbuj przypomnieć sobie zabawy, w jakich brałaś udział, kiedy sama byłaś jeszcze dzieckiem. W co bawili się Twoi koledzy, co o swoich zabawach opowiadali Ci rodzice, dziadkowie. Jest mnóstwo fajnych rzeczy, które możesz zrobić razem z Twoim dzieckiem. I Ty, i ono, będziecie bawić się świetnie, a co więcej, będzie to dla Was pożytecznie spędzony czas.

Możecie pobawić się w rękodzieło: spróbować origami, czyli techniki składania papieru w ozdobny sposób, możecie coś razem narysować, a potem oprawić w ramkę. Pozwól, by Twoje dziecko mogło wykazać się inwencją, swoimi własnymi pomysłami. Pokaż dziecku, jak bawiłaś się kiedy sama byłaś mała.

Spróbujcie razem pobawić się w dom, nawet jeśli masz syna. Możecie razem coś zbudować z klocków, a później w zależności czy będzie to domek, forteca czy twierdza dla rycerzy, pobawić się w sytuacje niczym z teatru lalkowego. Spróbuj zabrać swoje dziecko do kuchni. Jeśli zabierasz się na przykład za przygotowanie obiadu, nie zostawiaj dziecka przed telewizorem z włączonymi bajkami, tylko zabierz je ze sobą. Niech Ci pomaga: daj mu szansę się wykazać.

Niech miesza składniki, wrzuca poszczególne rzeczy do garnka, niech podaje Ci różne przedmioty. Wówczas będzie czuło się potrzebne i docenione, ponieważ będzie widziało, że to, co zrobiło, przyniosło konkretny efekt w postaci przykładowego obiadu. Jeśli nie kuchnia, to może pozwól by Twoje dziecko, pomogło Ci, w innych codziennych czynnościach, na przykład porządkach.

Choć często wydaje nam się, że dzieci bardzo, bardzo niechętnie podchodzą do kwestii sprzątania, wynika to z tego, że nie uczymy ich, jak to się właściwie robi, po co, że to nie musi być udręka, a może to być zabawa. Pobawcie się razem w układanie zabawek, w wycieranie półeczek. Każda aktywność, którą proponujesz swojemu dziecku, może zostać zamieniona w przednią zabawę, jeśli wykażesz odrobinę inwencji.

Zabawa z dzieckiem w rękodzieło.

Rękodzieło wraca do mody. Dlaczego? Czy dlatego, że rzeczy w sklepach są coraz droższe i często nie możemy sobie na nie pozwolić? Czy po prostu dla zabawy? Raczej to drugie. Lubimy się bawić i lubimy spędzać czas pożytecznie. Rękodzieło to przyjemność, która wynika z satysfakcji zrobienia czegoś, a potem posiadania czegoś, o czym możemy powiedzieć, że to nasze dzieło. To także fantastyczny sposób na zabawę z dzieckiem. Zaangażuj swoje dziecko w zabawę w rękodzieło, nawet jeśli sama do tej pory nie miałaś z tego typu aktywnością, rozrywką, hobby, do czynienia.

Dzięki temu będziesz mogła swoje dziecko nauczyć tego, że kiedy się coś robi, kiedy się nad czymś pracuje, widać efekty. To także doskonała metoda nauczenia dziecka, czym jest kreatywność: jak można w prosty sposób, wykorzystując przedmioty codziennego użytku, stworzyć coś z niczego. W jaki sposób można zamienić plan w coś rzeczywistego. Załóżmy, że narysujecie sobie coś, co chcecie zbudować.

Niech Twoje dziecko wykaże się tutaj swoją własną inwencją. Podpowiedz, żeby narysowało coś, co chciałoby wykonać razem z Tobą. Mów przy tym, że zobaczy dzięki temu, że kiedy ma się pomysł, to wszystko można zrobić. Zaznacz jednak, że nie zrobicie czegoś wielkości wieży Eiffla, żeby później dziecko nie czuło się rozczarowane. Załóżmy, że Twoja córka narysuje Ci na kartce śliczną księżniczkę w różowej sukience. Poszukajcie razem czegoś, z czego będzie można zrobić ciało lalki: może to być kawałek starego prześcieradła, który odpowiednio zszyjecie, a potem wypełnicie watą lub starą gąbką czy innym materiałem, albo nasypiecie do środka kaszy, albo ryżu. Potem poszukajcie wspólnie wśród materiałów, papieru, czego tylko chcecie, materiałów na zrobienie tej różowej sukienki.

Dodawajcie razem szczegóły, detale, rozmawiaj z dzieckiem o tym co właśnie robicie i o tym, jak jego pomysł, jak jego plan, czyli szkic, zamienia się właśnie w prawdziwą rzecz. Możesz także poszukać inspiracji na różnego rodzaju stronach www poświęconych hand craftowi, czyli rękodziełu.

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *