Jesień to idealny okres na rozpoczęcie przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. W Polsce mamy tendencję do rozpoczynania rozmyślań na temat tych świąt tuż po pierwszym dniu listopada, być może ze względu na akcesoria pojawiające się w większych sklepach i marketach – lub odwrotnie, to markety dostosowują swoje wystroje do naszych zakupowych potrzeb.

Jeśli co roku czujesz, że grudzień to za mało, aby na spokojnie zdążyć z przygotowaniami do Bożego Narodzenia, zacznij już dziś. Oczywiście nie sugerujemy przystrajania choinki w październiku, jest jednak wiele czynności, które możemy wykonać wcześniej, aby w ostatnim miesiącu roku móc skupić się tylko na Adwencie i oczekiwaniu na święta.

Postaraj się zrobić generalne porządki jeszcze przed zimą. Poukładaj swoją garderobę w taki sposób, aby zimowe i jesienne ubrania były jak najbardziej dostępne.

Sukienki letnie i kostiumy kąpielowe możesz na jakiś czas przełożyć w miejsca, do których nie masz odpowiedniego dostępu lub rzadko do nich zaglądasz. Zafunduj sobie systematyczne, dobrze zorganizowane generalne sprzątanie.

Idą Święta Bożego Narodzenia …

Część z nas, kiedy zbliża się okres świąt, myśl sobie: szkoda, że mam taki bałagan na strychu, mogłabym tam teraz upchnąć te wszystkie niepotrzebne rzeczy. To jedynie przykład, ale jeśli czujesz że jakaś część Twojego domu lub mieszkania wymaga generalnego przeglądu i sprzątania, nie zwlekaj z tym i zrób to od razu.

Nawet jeśli jesteś osobą sentymentalną, postaraj się pozbyć wszystkich zbędnych staroci, które trzymasz w domu choć do niczego Ci się nie przydają i wcale ich nie używasz. Zacznij od gadżetów, które masz w domu ponieważ dostałaś je w prezencie, ale tak naprawdę wcale nie są Ci potrzebne i nie podobają Ci się.

Zwłaszcza tych, które dostałaś jako gratis do zakupu w hipermarkecie lub do tankowania regularnie na danej stacji paliw. Często gromadzimy tego typu przedmioty, ponieważ nam się trafiły.

Gadżety które są nie potrzebne….

Wyrzuć je, jeśli uważasz że nie są Ci potrzebne. Jeśli mimo to szkoda Ci się ich pozbywać, zostaw je w okolicach śmietnika w kartonie, być może ktoś sobie je weźmie i będzie miał z nich pożytek.

Pomyśl również o posprzątaniu, umyciu miejsc w Twoim domu, które rzadko są sprzątane (góra wysokich szaf, przestrzenie za szafami, pod nimi, pod łóżkami i tak dalej).

Dzięki temu przed świętami, które inspirują nas przeważnie do generalnych porządków, będziesz miała znacznie mniej pracy. Zastanów się także nad prezentami dla swoich bliskich, zwłaszcza jeśli lubisz wykonywać je sama. Możesz zacząć już dziś, a dzięki temu przed Bożym Narodzeniem spokojnie zajmiesz się tylko swoją kuchnią i nadawaniu domu atmosfery świąt.

Prezenty pod choinkę dla dziecka jakie wybrać?

Sklepy, zwłaszcza duże markety, oferują nam zatrzęsienie wszelkiego rodzaju gadżetów, które z pozoru idealnie nadają się na prezent pod choinkę dla dziecka. Kiedy spoglądasz na ceny zabawek, które na dobrą sprawę niczego nie uczą i niczego nie służą, czasem robi Ci się słabo. Gdy zastanawiasz się nad wyborem prezentu dla dziecka (swojego, przyjaciółki, krewnych) pomyśl przez moment, co sama chciałabyś dostać, gdybyś mogła cofnąć się do tego wieku.

Pomyśl z czego najbardziej cieszyłabyś się będąc z powrotem małą dziewczynką, gdybyś mogła być nią dokładnie dzisiaj, kiedy w sklepie jest właśnie taka oferta.

Jeśli chcesz kupić prezent, który będzie pożyteczny, postaw na zabawki edukacyjne.

Należą do nich klocki, które wymagają logicznego myślenia, gry planszowe, puzzle i gry z zagadkami oraz zabawki pobudzające wyobraźnie, takie jak zestawy nietoksycznych mas plastycznych, które dziecko może formować za pomocą dodanych do kompletu foremek i mini-urządzeń. Zarówno chłopcy jak i dziewczynki chętnie stawiają budowle.

Dużo większą frajdę sprawia wykonanie czegoś samodzielnie, niż powtarzanie schematycznych zabaw za pomocą prostych gadżetów. Dla starszego dziecka możesz wybrać model do sklejania lub książkę z interesującymi go zagadnieniami (z pewnością ma jakieś pasje w rodzaju dinozaurów, samochodów, ras psów czy innych zwierząt).

Czekoladowe prezenty ? Czy to dobry pomysł ?

Do prezentu zawsze możesz dorzucić coś słodkiego, niekoniecznie w formie produktu czekoladopodobnego.

Możesz zrobić coś samodzielnie, na przykład upiec ciasto i napisać na nim imię młodego odbiorcy prezentu. Jest również wiele smacznych i zdrowych produktów dla dzieci, które możesz dorzucić do jego prezentu.

Kiedy decydujesz się dać dziecku prezent, który będzie mogło zrealizować dopiero po czasie (na przykład zaproszenie do aquaparku, cyrku, innego miejsca), przygotuj również coś „na teraz”, ponieważ dziecko może nie zrozumieć Twoich intencji.

Jeśli myślisz o kupieniu dziecku prezentu, który będzie służył mu dłużej, możesz wybrać na przykład pamiętnik.

To stary, prosty sposób na zbieranie wszystkiego, co istotne dla ucznia: wpisów z dedykacją od kolegów ze szkoły i podwórka, zdjęć które rodzie wydrukują mu i wkleją, nalepek, karteczek i pocztówek. Pewnie sama chciałabyś dostać znów taki, prawda?

Gorący czas tuż przed Bożym Narodzeniem 

Boże Narodzenie traktujemy bardzo często jako najważniejsze święto w roku.

Choć według kościoła najbardziej istotnym dniem roku jest dzień Zmartwychwstania Pańskiego, my czcimy najchętniej dzień, w którym Jezus przyszedł na świat. Swoje urodziny również traktujemy jako najważniejszy dzień w roku, bo przecież gdyby nie urodziny, nic by nas w życiu nie spotkało.

Grudniowy czas jest dla nas gorący, zwłaszcza jeśli zajmujemy się domem i większość obowiązków spada na nas. Nie wynika to często z niechęci innych do pracy, ale z faktu że same najchętniej zajęłybyśmy się wszystkimi przygotowaniami do świąt, łącznie z wycięciem z lasu choinki i złowieniem karpi ze stawu.

Jeśli chcesz zorganizować czas przed Bożym Narodzeniem tak, aby na nic nie zabrakło Ci czasu, zrób sobie kalendarz adwentowy z obowiązkami.

Lista zadań przed świętami Bożego Narodzenia

Po pierwsze, rozpocznij od listy zadań, jakie przed Tobą stoją.

Wymień wszystko od zakupu prezentów, przez zakupy spożywcze, generalne porządki, wysyłanie pocztówek, przygotowanie dekoracji, ubranie choinki aż po wizytę na plebanii po opłatek. Podziel obowiązki tak, aby tuż przed samym dniem Wigilii została Ci tylko kuchnia, w której będziesz przygotowywać pyszności dla swoich bliskich, słuchając w radiu „Last Christmas” i czekając na śnieg.

Zapisz je sobie tak, jakbyś tworzyła kalendarzyk adwentowy, na każdy dzień coś do zrobienia.

Realizuj swój plan bez żadnych wymówek, niech motywacją dla Ciebie będzie świąteczny relaks, któremu swobodnie będziesz mogła się oddać, jeśli postarasz się rozłożyć nieco w czasie gorący okres przygotowań do tych pięknych świąt.

To co lubisz, czyli na przykład kupowanie prezentów i przygotowywanie ich w odpowiedni sposób, lub rozmyślania nad menu (choć często przygotowujemy to samo, zawsze mamy jakieś pomysły, które można by wdrożyć danym roku, lub zasłyszane czy przeczytane pomysły na modyfikację przepisów) czy wypisywanie i wysyłanie pocztówek do bliskich, te najbardziej sympatyczne obowiązki zostaw sobie na ostatni dzień tygodnia.

Będziesz wówczas miała poczucie, że to co zrobiłaś przez ostatnie kilka dni naprawdę się opłaciło, jesteś z siebie dumna, więc możesz zająć się przyjemnościami, które też zbliżą Cię do świąt Bożego Narodzenia. Jeśli chciałabyś w tym roku zrobić coś wyjątkowego, postaraj się zrobić komuś niespodziankę.

Przygotuj mały prezent dla sąsiada i podrzuć mu go do skrzynki na listy, uśmiechnij się do kogoś na ulicy, kto wydaje Ci się być sympatyczny i powiedz, że życzysz mu wesołych świąt bo ładnie się uśmiecha, albo zadzwoń do koleżanki, której nie widziałaś od lat i powspominaj dawne czasy.

Dobre, przedświąteczne uczynki nadają świętom jeszcze więcej magii. Spróbuj tej mody!

Dzięki naszym drobnym wskazówkom czas przed świętami może być ciepły, nie musi być gorący i zabiegany!

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *