Budowa domu, to często jedno z najważniejszych inwestycji w naszym życiu. Jak dokładnie wyglądają etapy budowy domu? Przede wszystkim, musimy pamiętać, że budowa domu to nie tylko same przedsięwzięcia związane z budowaniem w sensie fizycznym.
Musimy zawsze dopełnić szereg formalności, związanych z geologią i geotechniką naszej działki. Kiedy mamy już załatwione wszystkie formalności oraz mamy przygotowany projekt, który został przygotowany przez architektów i inżynierów budownictwa na nasze zamówienie lub został odpowiednio skorygowany, jeśli decydujemy się na zakup gotowego już projektu, możemy zabierać się za budowę domu.
Budowa domu od czego zacząć
Jak wygląda budowa domu krok po kroku i od czego powinniśmy zacząć? Na początku oczywiście wybieramy teren, naszą działkę pod budowę. Bierzemy pod uwagę sąsiedztwo, obecne i planowane. Nie chcemy przecież budować domu między stacją benzynową a marketem, które planowane są na sąsiednich działkach. Sprawdzamy plan zagospodarowania przestrzennego w wydziale architektury naszej gminy. Potrzebna będzie nam decyzja o warunkach zabudowy. Gdy mamy wszystkie konieczne dokumenty wraz z projektem budowlano-architektonicznym naszego domu, możemy składać wniosek w Starostwie Powiatowym o pozwolenie na budowę. W momencie, gdy uzyskamy pozwolenie na budowę i po 14 dniach będzie już ono uprawomocnione, zawiadamiamy o zamierzonym terminie rozpoczęcia budowy powiatowy albo wojewódzki inspektorat nadzoru budowlanego i projektanta.
Zawiadomienie składamy minimum 7 dni przed planowanym rozpoczęciem budowy domu. Pozwolenie na budowę wygasa, gdy nie rozpoczniemy budowy przed upływem trzech lat od dnia, w którym wydana została decyzja o pozwoleniu rozpoczęcia budowy. Rozpoczynamy od naniesienia na działce wszystkich konturów fundamentów. Musimy mieć najpierw doprowadzone przyłącza: kanalizację wodną, odprowadzanie ścieków, prąd i gaz. Budowę rozpoczynamy oczywiście od fundamentów, uzyskując stan zero. Gdy ściany domu i stropy oraz konstrukcja dachu są gotowe, mamy stan surowy. Potem tylko wykończenia i budowa domu będzie wykończona. Wówczas pozostaje nam tylko cieszyć się osiągniętym efektem i wprowadzać.
Pierwszym etapem budowy domu jest przygotowanie miejsc pod fundamenty i izolacje fundamentów.
W zależności czy będą to ławy czy stopy fundamentowe, zostaną przygotowane otwory, wykopane ręcznie lub za pomocą maszyn w rodzaju koparki lub koparko-ładowarki.
Wykopy ręczne wykonywane są rzadko, jeśli zamawiamy usługi budowlane w większej firmie nie ma nawet takiej możliwości. Kolejny etap to przygotowanie samych fundamentów, z reguły z żelbetu, czyli betonu wzmocnionego stalowymi prętami o odpowiedniej średnicy. Kolejnym etapem jest przygotowanie piwnicy lub samej wylewki-posadzki, jeśli nasz dom nie będzie podpiwniczony.
Po tym jak beton zwiąże, przygotowane zostaną ściany. Jeśli decydujemy się na konstrukcję betonową, najwięcej czasu zajmie ułożenie odpowiednio zbrojenia. Samo betonowanie to proces dość krótki.
Kolejny etap budowy domu to posadzka kolejnego piętra, dalej kolejnych ścian.
Następnie zostanie przygotowana więźba dachu, a następnie ułożona zostanie folia zabezpieczająca przed wilgocią i opadami. Kiedy będzie układany dach w postaci blach lub dachówek, inna część ekipy budowlanej zajmie się wykończeniem w postaci instalacji elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych.
Zostaną zamontowane schody jeśli mamy do czynienia z domem piętrowym, dalej zostaną wprowadzane elementy wykończenia w postaci posadzek oraz tynków, jeśli zostanie to zamówione, wykończenia będą również w postaci nałożenia farb na ścianach, parkietów czy innego rodzaju podłóg.
Fundamenty to jeden z najważniejszych etapów budowy domu czy jakiejkolwiek innej konstrukcji. Muszą zostać zaprojektowane w taki sposób, aby były w stanie utrzymać ciężar samej budowli jak i ciężar użytkowy, który jest szacowany przez projektantów.
Dodatkowo, projektowanie fundamentów to również rozpoznanie terenu, na którym zostanie wybudowana konstrukcja.
Tego typu rozpoznanie przeprowadzane jest zarówno przez geodetę, który nanosi na mapę wysokości terenu oraz ewentualne cieki wodne, które mogą znajdować się w okolicy, jak i przez geologa który przeprowadza badania gruntów, jakie znajdują się na danej działce. Jeśli mamy do czynienia z gruntami sypkimi, takimi jak piasek czy kruszywo które nie jest związane gliną, będzie trzeba tego typu grunt zagęścić i wzmocnić na przykład specjalną mieszanką cementową.
Fundamenty wiercone – palowe
Jeśli chodzi o duże konstrukcje, na przykład budynki wysokie, które będą budowane na niekoniecznie korzystnych gruntach, możemy spotkać się z propozycją fundamentów palowych, to znaczy wierconych.
Wykonywane są one podobnie do słupów: najpierw wprowadzane jest swojego rodzaju wiertło, które zakończone jest głowicą iniekcyjną. Przez głowicę wprowadzany jest zaczyn cementowy, następnie umieszczanie jest zbrojenie.
Kiedy głowica cofa się z powrotem na górę, do wywierconego otworu wstrzykiwana jest odpowiednia mieszanka betonowa. Tego typu fundamenty zapewniają stabilność budowli nawet na podłożu piaszczystym.
Tradycyjne fundamenty
Jeśli chodzi o tradycyjne fundamenty, w zależności od projektu jaki został przygotowany, mamy do czynienia ze stopami fundamentowymi lub z ławami.
Ławy stosowane są głównie na terenach, na których występują grunty które nie będą się osuwały. Jeżeli mamy do czynienia z terenami niebezpiecznymi pod względem sejsmiki, na przykład z terenami na których występują uszkodzenia w rodzaju szkód górniczych, ławy również mogą być rozwiązaniem zbyt słabym.
Wówczas decydujemy się na ruszty fundamentowe, które umieszczane są pod wszystkimi ścianami naszego budynku. Mają konstrukcję, która jest odporna na wszelkiego rodzaju wstrząsy, stanowi amortyzację, dzięki której szkody nie mają wpływu na samą konstrukcję budynku.
Beton mrozoodporny najlepszym fundamentem domu?
Warunki atmosferyczne w naszym kraju są nazbyt zmienne i często niekomfortowe. Powszechnym działaniem jest, w związku ze zmieniającą się pogodą i porami roku, zamrażanie i rozmrażanie wody, co wpływa destrukcyjnie na beton. Zmiana wody w lód wiąże się ze znacznym wzrostem objętości, co przyczynia się do powstawania spękań i poważnych uszkodzeń. Wytrzymałość betonu jest różna, jednak najczęściej w okresach zimowych dochodzi do poważnych uszkodzeń. Warto zastanowić się nad odpowiednimi fundamentami domu, są one bowiem podstawą, a kiedy nie zadbamy o stabilny fundament, cała budowa może ciągnąć się latami, a jej całkowity koszt będzie znacznie większy niż zamierzaliśmy na początku. Wytrzymałość i trwałość dobrze zagęszczonego betonu przede wszystkim zależy od współczynnika wodno-cementowego. Im współczynnik jest niższy, tym bardziej wytrzymały jest materiał. Na wytrzymałość betonu wpływa także sama klasa wytrzymałości cementu, ilość domieszek chemicznych i jakość kruszywa.
Beton mrozoodporny fundamentem domu?
Jednym z najczęściej stosowanym betonem do tworzenia fundamentów budynków jest beton mrozoodporny, który wykonuje się specyficznie. Do mieszanki bowiem celowo wprowadza się powietrze. Nie jest to jednak przypadkowo uwięzione w betonie powietrze. Odpowiednie napowietrzenie betonu zachodzi przez dodanie dobrej ilości napowietrzającej domieszki, przeznaczonej tylko do tych celów. Ten zabieg pozwala stworzyć doskonałą strukturę betonu, w taki sposób, aby naturalna droga transportu cieczy wewnątrz betonu, czyli sieć kapilarnych porów, przerwana została przez równomierne rozłożenie pęcherze powietrza – bardzo drobne i kuliste. Wspomniane pęcherzyki nie jest łatwo nasycić wodą, stanowią one więc bufor dla wody, która zamarza i w trakcie przejścia w inny stan skupienia zwiększa objętość. Warto przypomnieć, że objętość wzrasta do 9 %.
Zagęszczona mieszanka betonowa powinna zawierać powietrze zależnie od szeregu czynników. Na przykład, zawartość powietrza w tego rodzaju mieszance o uziarnieniu kruszywa do 16 mm – w przypadkach dodawania domieszki napowietrzającej – optymalnie powinna oscylować w przedziale: 3,5-5,5 % – jeśli beton ma być narażony w sposób bezpośredni na niefortunne czynniki atmosferyczne; 4,5-6,5% – kiedy beton może być narażony na ciągły dostęp wody przed jej zamarznięciem. Producent określa dozowanie domieszki. Trzeba pamiętać, że ilość domieszki chemicznej, którą należy zawrzeć w mieszance betonowej, aby uzyskać odpowiednie napowietrzenie, wpływa wiele czynników. Najczęściej są to: obecność mineralnych dodatków, sam rodzaj stosowanego cementu, uziarnienie kruszywa, urabialność mieszanki oraz temperatura betonu.
Każdy z nas marzy o własnym domu, miejscu, w którym będzie czuł się dobrze i bezpiecznie. Decydując się na budowę domu jednorodzinnego, domu pod klucz wybierz firmę budowlaną, która oferuje najlepszą jakość wykonania usługi. Bierz pod uwagę obecne standardy, zapytaj o zakres i standard robót, zapytaj o instalacje techniczne Twojego nowego domu, również czas budowy, zakończenie i odbiór jest tutaj nie bez znaczenia. Firmy specjalizujące się budową domów jednorodzinnych do stanu deweloperskiego udostępniają swoim klientom możliwość indywidualnego wykończenia domu, a to znaczy, że Twój dom stanie się Twoją wizytówką na długie lata.
Interesujesz się budową domu, nie orientujesz się jednak w kosztach budowy i jego wykończenia
Interesujesz się budową domu, nie orientujesz się jednak w kosztach budowy i jego wykończenia? Budowa Twojego domu i jego cena to sprawa z gatunku nie łatwych do rozwiązania i właśnie dlatego wiele firm wykończeniowo- budowlanych udostępnia swoim klientom bezpłatne kosztorysy. Dzięki temu będziesz mógł jasno określić na co Cie stać, a z czego raczej powinieneś zrezygnować. Wiadomo też, że preferencje każdego klienta będą się od siebie różnic- tutaj pomocnym czynnikiem okazuje się wypełnienie formularza kontaktowego w celu uzyskania informacji zwrotnej, lub bezpośredni kontakt z doradcą w wybranej przez Ciebie firmie.
Twoim celem jest budowa domu za miastem
Twoim celem jest budowa domu. Podejmując taką decyzję zawsze bierzemy pod uwagę koszt materiałów, wykonania i budowy domu. Czynnikiem decydującym o starcie budowy jest obliczenie wydatków. Jak więc obliczyć koszty budowy domu, jak przygotować się na spory wydatek? Rozwiązanie leży w zasięgu ręki, ponieważ większość firm budowlanych udostępnia swoim klientom kalkulatory internetowe, pozwalające na szybkie i łatwe obliczenie kosztów budowy. Oczywiście podawane wyniki traktuj tylko orientacyjnie, ponieważ w trakcie budowy, mogą pojawić się nieoczekiwane wydatki
Jesteś ciekaw ile kosztów na metr kwadratowy , w stanie surowym budowa domu jednorodzinnego
Jesteś ciekaw ile kosztuje, w stanie surowym budowa domu jednorodzinnego? Pierwszym etapem budowy domu jest wykupienie projektu budowlanego i jest to dokument bez którego budowa nie może się rozpocząć. Zdarza się, że razem z projektem kupujemy ogólny kosztorys budowlany, jest to jednak tylko zarys kosztów, często niemiarodajny. Możesz za to skorzystać z fachowej porady kontaktując się bezpośrednio z firmą, której zamierzasz zlecić prace budowlane.
Nie polecamy natomiast przeliczanie kosztów na metr kwadratowy powierzchni budowlanej, ponieważ ta metoda wiąże się z dużym marginesem błędu.