Komputer, to coraz częściej najlepszy przyjaciel współczesnego człowieka. Dotyczy to również dzieci, które poświęcają komputerowi coraz więcej czasu. Przypomnij sobie, kiedy sama byłaś jeszcze dzieckiem, jak wtedy spędzałaś swój wolny czas? Wychodziłaś na podwórko z koleżankami i bawiłaś się w sklep, robiąc wagę, z kawałka drewna i kamyków, a później bawiłaś się w domu w chowanego i układałaś klocki, które dostałaś od kogoś pod choinkę. Robiłaś to, ponieważ tak wtedy bawiły się dzieciaki na całym świecie. Dziś dzieciaki bawią się głównie komputerem.
Nie tylko dlatego, że jest on powszechnie dostępny i powszechnie znany. Dziecko woli spędzać czas przed komputerem i grać w gry, niż bawić się na świeżym powietrzu, ponieważ wymaga to od niego mniej wysiłku. Gry są częściej bardziej fascynujące niż rzucanie kamieniami do wody czy stawianie budowli w piaskownicach, dodatkowo mniej męczą.
Jeżeli nie chcesz, aby Twoje dziecko spędzało przed monitorem każdą wolną chwilę, masz rację. Przez fakt, że dziecko od najmłodszych lat żyje głównie światem wirtualnym, w przyszłości może mieć problemy z nawiązywaniem kontaktów z ludźmi, z porozumiewaniem się z innymi, z relacjami międzyludzkimi. Nie można jednoznacznie powiedzieć, jak dokładnie należy przewidywać zachowanie współczesnego kilkulatka w wieku dorosłym. Można przypuszczać jednak, że sporo dzieci z pokolenia naszych pociech w pewien sposób pozostanie już w świecie wirtualnym na zawsze.
Staraj się od najmłodszych lat poświęcać dziecku dużo swojego czasu. Jeśli zajmuje się nim opiekunka lub ktoś z rodziny w czasie, kiedy Ty sama jesteś w pracy, pamiętaj by, również spędzał z Twoim dzieckiem, czas w sposób kreatywny. Oglądanie razem telewizji, to nierozwiązanie.
Staraj się jak najwięcej opowiadać dziecku o tym, co można ciekawego robić na co dzień i co można ciekawego zrobić na przykład w wakacje. Pokazuj, że gotowanie może być przyjemne, sprzątanie może być zabawą, a układanie klocków również może prowadzić do zdobywania punktów i satysfakcji. Nie tylko w grach komputerowych można zdobyć punkty i bonusy, pokazuj dziecku, że w rzeczywistości także jest to możliwe.