Sekretem pięknego, budzącego zachwyt ogrodu, jest nie tylko różnorodność kwiatów i pomysłowość znajdujących się w nim skalniaków. Niemałą rolę odgrywa tu także zadbany i dobrze skoszony trawnik.

Aby uzyskać zadowalający efekt, należy bardzo dobrze zastanowić się nad tym jaką wybrać kosiarkę. Choć z pozoru zakup ten nie powinien sprawiać większego problemu, to w rzeczywistości różnorodność modeli kosiarek może przyprawić o zawrót głowy. Ogród stanowi wizytówkę domu. Kosiarka do ogrodu wydaje się zatem być jednym z najważniejszych zakupów, każdego gospodarza. Dokonując wyboru „kosiarki idealnej” zazwyczaj sugerujemy się opiniami znajomych jaka najlepsza jest kosiarka, oraz tym ile kosztuje.

Ważne jednak, by przy wyborze kierować się przede wszystkim wielkością trawnika. Wśród konsumentów największym zainteresowaniem cieszą się kosiarka spalinowa i kosiarka elektryczna.

Zatem jaką kosiarkę wybrać?

Do wyboru mamy rodzaje:

  • kosiarki ręczne,

  • kosiarki elektryczne,

    • akumulatorowe

    • hybrydowe,

  • kosiarki spalinowe,

  • kosiarki traktorowe ( traktorki ogrodowe )

Jeśli ogród posiada niewielki trawnik, o powierzchni do 100 m2, to doskonale sprawdzi się w nim kosiarka ręczna. Jej zasadniczym atut stanowi brak hałasu, oraz niewielkie koszty eksploatacji. Nie posiada ona niestety kosza do zbierania trawy, co niestanowi jednak problemu przy niewielkiej powierzchni ogrodu, który można szybko uporządkować. W przypadku trawników o powierzchni do 500 m2 idealnym rozwiązaniem będzie kosiarka elektryczna. Ze względu na niewielkie rozmiary, jest ona wygodna w eksploatacji, oraz nie sprawia problemów z przechowywaniem. Jeśli posiadamy ogród powyższej 500 m2 to z pewnością warto zastanowić się nad wyborem kosiarki spalinowej.

Wybór kosiarki spalinowej

Kosiarka spalinowa sprawdza się idealnie na pochyłych podłożach, lub wyboistym terenie, posiadając przy tym wysoką moc. Natomiast w przypadku bardzo dużych ogrodów, mierzących ponad 1000 m2 zaleca się zakup kosiarki samojezdnej. Za zakupem przy tego rodzaju trawnikach przemawia jednak wygoda oraz przyjemność z użytkowania urządzenie, oraz fakt, że tego rodzaju urządzenie możemy stosować także jako odśnieżarkę. Istotne jest także to, czy zależy nam na wygodzie eksploatacji urządzenia (kosiarka spalinowa), czy na tym aby urządzenie cicho pracowało (kosiarka elektryczna).

Co zrobić ze skoszoną trawą?

Należy również pamiętać, że sekretem zadbanego trawnika, jest umiejętność poradzenia sobie ze świeżo skoszoną trawą. Aby uniknąć zbierania skoszonej trawy zaleca się zakup kosiarki z koszem.

W ten sposób oszczędzamy także swój czas. Przy zakupie takiej kosiarki, warto także zwrócić uwagę na wielkość kosza. Duży kosz pozwoli nam uniknąć częstego opróżniania. Ostatnim elementem na który warto zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki, jest jej firma.W przypadku firmy, której kosiarki są ogólnodostępne, nie będzie również problemu ze znalezieniem ewentualnego punktu serwisowego. Łatwiej znajdziemy do niej także części i akcesoria, np. filtry, czy świece.

Odpowiednia konserwacja kosiarki zapewni nam długie lata dobrej pracy sprzętu który kupiliśmy. Serwis w autoryzowanym warsztacie serwisowym danego producenta kosiarek będzie najlepszym rozwiązaniem zaraz przed sezonem na koszenie trawników

 

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *