Z badań prowadzonych przez firmy zajmujące się ankietowaniem społeczeństwa wynika że dla większości zadłużonych osób, dług jest bardzo wstydliwym problemem. Osoby zadłużone często wstydzą się powiedzieć o swoich problemach najbliżej rodzinie a na samą myśl o kontakcie z wierzycielem czy komornikiem powoduje u nich stres a nawet paniczny strach.

Rozmowa z komornikiem czy windykatorem jak pokazują badania może być bardziej stresująca niż rozmowa o pracę. Przyczyny nie spłacania kredytów czy pożyczek są zazwyczaj bardzo podobne do siebie, a do głównych czynników powstawania zadłużeń należą przypadki losowe takie jak np. utrata pracy przez kredytobiorcę lub jego współmałżonka, problemy ze zdrowiem kredytobiorcy lub kogoś z rodziny, obniżenie wynagrodzenia w trakcie trwania kredytu, śmieć kogoś bliskiego, a także zwyczajne przeliczenie swoich finansowych możliwości.

To podstawowe przyczyny zadłużeń Polaków, ale są jeszcze inne grupy zadłużonych np. osoby które postępują nieodpowiedzialnie i wpadają w zadłużenie nie jako na własne życzenie, nie jako dobrym przykładem takich osób mogą być panie, które podczas zakupów zatracają głowę i za pomocą karty kredytowej zbytnio obciążają domowy budżet i pojawiają się problemy ze spłatą. Znane sytuacje z amerykańskich komediowych filmów, że bizneswomen musiała sprzedać swoje markowe sukienki, bo gonił ją komornik, przytrafia się również naszym panią.

Sytuacja wydaje się być trywialna, ale kosztuje tyle samo nerwów co każdy przeterminowany kredyt ściągany przez komornika. Na szczęście są to dość rzadki przypadki, większość z pań racjonalnie dokonuje zakupów odzieży czy kosmetyków, bo jak tu szaleć skoro rachunek pogania rachunek, do tego mamy już raty, a jeszcze trzeba rodzinę wyżywić, dać dziecku kieszonkowe (nasze finanse) czy opłacić przedszkole, nie jest łatwo w dzisiejszych czasach, dlatego każdą zaciąganą pożyczkę czy kredyt ; trzeb dobrze przemyśleć, bo dobra kalkulacja naszych możliwości finansowych co do spłacania zobowiązań kredytowych może w przyszłości uchronić nas od problemów z długami .

Jeżeli mamy już kredyty to warto zrobić sobie kalkulacje naszych finansów i jeżeli stwierdzimy, że kolejna rata może przerosnąć nasze możliwości spłaty nie zaciągajmy już kolejnego kredytu, bo możemy wpaść w tak zwaną spiralę kredytową. Świadome podejmowanie decyzji dotyczących kolejnych kredytów jest ważnym krokiem do wyjścia z zaciągniętych już pożyczek, bo co prawda raty i tak będziemy musieli płacić ale nie pojawią się już nowe.

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *