O tym, czy mąż powinien być przy porodzie, każda kobieta powinna decydować indywidualnie. Dla jednej z nas wsparcie naszego mężczyzny podczas tego bardzo ważnego dnia, jednego z najważniejszych wydarzeń w naszym życiu, będzie wielkim wsparciem. Chcemy, aby ktoś w tym momencie trzymał nas za rękę, kibicował nam, wspierał nas.

Mąż, ojciec dziecka, to osoba która  tej roli może sprawdzić się bardzo dobrze. Oczywiście zdarzają się przypadki, kiedy nasz luby mdleje widząc jak cierpimy podczas porodu, jednak to sytuacje rzadkie. Dla innych z nas obecność męża podczas porodu mogłaby być krępująca.

Krępujące sytuacje w czasie porodu.

Podobnie jak nie chcemy, aby ktoś widział nas kiedy korzystamy z toalety, podobnie może krępować nas obecność męża, kiedy leżymy w szpitalu przez kilka godzin, przeżywając bolesne skurcze, a położna co jakiś czas zagląda pod naszą koszulę, żeby stwierdzić jakie mamy rozwarcie. Kiedy decydujemy, czy mąż będzie przy porodzie czy nie, musimy przemyśleć dwie ważne kwestie: dobrze jest, kiedy ktoś nas w tym momencie wspiera i jest przy nas.

Czy chcemy aby partner – mąż widział poród?

Ale czy aby na pewno chcemy, aby mąż widział poród? Czy nie obawiamy się, że po takim widoku będziemy już dla męża tylko matką jego dziecka, a nie żoną, kobietą? Mężczyźni różnie reagują na poród. Dla jednych to przeżycie, które scala ich jeszcze bardziej ze swoją małżonką, dla innych to z kolei wielka trauma, z którą wiążą się problemy z dalszym życiem seksualnym. Kobieta przestaje być wówczas dla mężczyzny obiektem jakiegokolwiek pożądania, stając się jedynie mamą. Zawsze należy przeanalizować tę kwestię, kiedy podejmujemy decyzję.

Trzeba również wziąć pod uwagę zdanie męża: jeśli kategorycznie nie chce, nie należy go do tego w żaden sposób zmuszać. Jeśli bardzo chce, ale my absolutnie nie chcemy, by był przy porodzie, to do nas, kobiet, należy ostateczna decyzja.

Co jest potrzebne po urodzeniu dziecka.

Po urodzeniu dziecka potrzebne jest wiele rzeczy, które będą służyły do pielęgnacji malucha, do jego karmienia i do ubrania. Kiedy młoda mama przygotowuje się na przyjście na świat swojego dziecka, będzie potrzebowała kilka gadżetów, które można nazwać mebelkami: to będzie oczywiście łóżeczko, wanienka do kąpania malucha oraz wózek. To rzeczy, które są niezbędne. Poza tym, dla maleństwa konieczny będzie zakup pieluszek tetrowych i pieluszek jednorazowych.

Potrzebne butelki do karmienia dziecka

Potrzebne będą także butelki do karmienia dziecka. Nawet jeśli w pierwszej fazie życia młoda mama zdecyduje się na karmienie piersią, z czasem konieczne będą buteleczki na mleko modyfikowane. Przyda się także smoczek, którego dziecko będzie potrzebowało zwłaszcza w momencie, kiedy zaczną pojawiać się pierwsze ząbki. Potrzebne będą śliniaczki, śpioszki, body, skarpetki i cieplejsze ubranka, zwłaszcza jeśli maluch przychodzi na świat zimą czy inną chłodną porą.

Potrzebne będą kosmetyki do pielęgnacji dziecka

Szczególnie chronić trzeba główkę dziecka, a więc przydadzą się czapeczki. Przyda się także szlafroczek który zakładamy maluchowi po kąpieli, miękkie ręczniczki wykonane z prawdziwej bawełny delikatne dla skóry dziecka. Przydadzą się również kosmetyki do pielęgnacji: oliwka, specjalne mydełko do mycia skóry dziecka, kremy na ewentualne podrażnienia, zasypka.

Kosmetyki, które kupujemy dla malucha, powinny być przystosowane właśnie do jego potrzeb, tak więc należy wybierać kosmetyki typowo dla niemowląt, które dostępne są i w aptekach, i drogeriach, i marketach. Zazwyczaj jest na nich podany wiek dziecka.

 

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *