Bieganie to najprostszy sposób na zachowanie dobrej kondycji i zdrowia. Do uprawiania tego sportu potrzebujesz tylko dobrych butów i wygodnego stroju.
Jeśli nie jesteś pewna, czy to sport właśnie dla Ciebie – zacznij od prostych, krótkich treningów. Pamiętaj, że jak w każdym innym przypadku, również do biegania potrzebujesz odpowiedniej rozgrzewki.
Nie nastawiaj się na zaliczenie dystansu biegu maratońskiego za pierwszym razem: postaw na sukcesywne postępy, jeśli chodzi o przebytą odległość oraz czas treningu.
Najważniejsze jest pozytywne nastawienie oraz obiektywna ocena Twoich możliwości na początku. Zacznij od przygotowania wstępnego planu – oszacuj, jaki dystans będzie dla Ciebie odpowiedni na pierwszy bieg oraz ile mniej więcej czasu on zajmie. Sporządź sobie plan, który będzie stanowił nie tylko wytyczne, ale również dodatkową mobilizację – i umieść go u siebie w domu w widocznym miejscu, które każdego dnia będzie przypominało Ci o Twoich biegowych postanowieniach.
Bieganie jest w modzie zawsze, nie musisz więc obawiać się o uszczypliwe komentarze znajomych czy sąsiadów. Jeśli faktycznie zdecydujesz się na rozpoczęcie treningów biegowych, powinni Ci oni zazdrościć, a nie kpić z Twoich ambicji.
Zainwestuj w wygodne buty, takie które sprawdzą się podczas biegu po różnych nawierzchniach. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, zainwestuj również w oddychający strój do treningu: wybierz wygodne spodnie lub getry, oddychającą koszulkę i bluzę na chłodniejsze dni. Nie zrażaj się pierwszymi niepowodzeniami, zwłaszcza jeśli oceniasz poziom swojej aktywności fizycznej jako niski.
Twój organizm musi przyzwyczaić się do intensywnego wysiłku, jakim jest bieganie – zwłaszcza Twoje nogi i… płuca.
Pamiętaj, że jeśli palenie rzucisz, pierwszy bieg może okazać się wyzwaniem pozornie nie do przejścia. Zawsze jednak nastawiaj się do niego pozytywnie i uwierz w siebie!
Bieganie może stać się Twoją pasją, filozofią życia. Nie bez przyczyny coraz więcej osób chętnie wraca do tego znanego od starożytności sportu, który daje nam poczucie wolności, nieograniczoności, pozwala poczuć się lepiej zarówno fizycznie jak i psychicznie.
Wydaje Ci się, że trening siłowy sprawdza się tylko w przypadku mężczyzn? – Mylisz się.
Trening siłowy to nie tylko ciężkie ćwiczenia ze sztangą unoszoną nad klatką piersiową, który powoduje przerost mięśni i wpływa negatywnie na kobiecą sylwetkę.
Dzięki temu, że nasze ciało produkuje jedynie ułamek testosteronu, w porównaniu do dawki produkowanej dziennie przez ciało mężczyzny, rozbudowanie tkanki mięśniowej do ekstremalnych rozmiarów jest w naszym przypadku niemalże niemożliwa.
To właśnie testosteron jest hormonem anabolicznym – i jest u nas znikomy. Jeśli nie zastosujemy dopingu – nadmierny rozrost mięśni jest w naszym przypadku niemożliwy, podkreślamy raz jeszcze.
Jeśli marzysz o tym, aby nadać swojej sylwetce idealny wygląd, skup się na technice wykonywanych ćwiczeń. To nie ciężar, którym operujesz, jest najistotniejszy, a częstotliwość i technika wykonywanych powtórzeń.
Najbardziej efektywne będą ćwiczenia przy użyciu tak zwanych wolnych ciężarów, ponieważ stosowanie skomplikowanych maszyn wbrew pozorom utrudnia nam nieco ćwiczenia. Inaczej jest w przypadku prostych sprzętów i przekładni.
Trening siłowy powoduje, że nasz metabolizm przyspiesza – tkanka tłuszczowa ulega szybszej przemianie, mięśnie natomiast wzmacniają się pod wpływem syntezy hormonów. Nawet jeśli waga wskazuje, że przybrałyśmy na wadze – to nie dodatkowe zbędne kilogramy, lecz dodatkowe kilogramy naszych nowo rozbudowanych mięśni.
Uzupełnieniem treningu siłowego dla kobiet mogą być ćwiczenia sztangowe lub trening aerobowy, który dodatkowo wzmocni i przyspieszy proces spalania tłuszczu. Jeśli nie lubisz fitnessu, nie masz ochoty na zajęcia związane w tańcem, możesz wybrać spinning (czyli ćwiczenia na rowerze stacjonarnym o wzmożonej intensywności) lub bieganie.
Czasami trudno nam zmobilizować i zmotywować się do regularnego ćwiczenia w domu lub w plenerze – a o wiele łatwiej wybrać się kilka razy w tygodniu na siłownię, gdzie zakupiony karnet i nadzór instruktora motywuje nas do uczęszczania na zajęcia.
To od Ciebie zależy, jak będzie wyglądało Twoje ciało: jeśli zdecydujesz się poświęcić mu trochę swojego cennego czasu, odpłaci Ci się pozytywnymi efektami – z pewnością!
Często spotykasz się w klubach fitness z tajemniczymi nazwami zajęć i nie bardzo wiesz, co one oznaczają i co możesz osiągnąć uczestnicząc w takich zajęciach?
Rozwiejemy Twoje wątpliwości! ABT to skrót od trzech angielskich słów: abdominal, buttocks, thights, co oznacza: brzuch, pośladki, uda.
Już same wymienienie tych trzech części ciała powinno zasugerować Ci, że zajęcia ABT skupiają się głównie na modelowaniu dolnych partii ciała. Brzmi zachęcająco? To wzmacniający i kształtujący trening, wykonywany do rytmicznej i szybkiej muzyki.
Zajęcia zaczynają się od dziesięciominutowej rozgrzewki – a następnie odbywamy zestaw ćwiczeń fitness, który obejmuje głównie nasze dolne partie ciała. Regularne ćwiczenia (zwłaszcza uzupełnione treningiem siłowym odbywanym równie regularnie) pozwala na wymodelowania szczupłej, zgrabnej i umięśnionej sylwetki.
Ćwiczenia ABT przyspieszają spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej – dodatkowo wpływają korzystnie na naszą skórę, która staje się bardziej jędrna. Ten rodzaj ćwiczeń fitness pomaga również… pozbyć się cellulitu! Wzmacniamy również kondycję, dzięki czemu czujemy się lepiej i mamy więcej energii do działania. TBC natomiast, to zajęcia które zawierają w sobie elementy aerobiku – a ich najistotniejszym zadaniem jest trening ogólnorozwojowy. Przyspieszamy puls i oddech – dzięki czemu nabieramy lepszej kondycji fizycznej.
Podobnie jak ABT, ćwiczenia TBC przyspieszają znacznie spalanie tłuszczu w naszym organizmie.
Do ćwiczeń możemy wykorzystywać hantle, obciążniki na nogi oraz gumy. Często stosuje się również step, czyli fitnessowy schodek, który sprawia, że nasze ćwiczenia bardziej angażują nasze nogi.
Obydwa wymienione treningi pomagają rozprawić się z cellulitem i rozstępami. To możliwe dzięki angażowaniu mięśni w regularną pracę – te z kolei wpływają na kondycję naszej skóry, zwłaszcza jej dolnych warstw, do których nie jesteśmy w stanie dotrzeć za pomocą balsamów do ciała czy masażerów.
Jeśli lubisz ruch i marzysz o fitnessie, który poza wzmocnieniem kondycji pomoże Ci również zwalczać zbędne kilogramy i niedoskonałości Twojej sylwetki, TBC i ABT to ćwiczenia właśnie dla Ciebie.
Ciąża to nie choroba – słyszałaś pewnie niejednokrotnie i zgadzasz się z tą tezą.
Chciałabyś zacząć ćwiczyć, ale nie wiesz, na jaką aktywność fizyczną możesz spokojnie i bez obaw sobie pozwolić? Ćwiczenia fizyczne w czasie ciąży stają się coraz bardziej modne, ponieważ pozwalają zachować dobrą kondycję i formę przez dziewięć miesięcy oczekiwania na dziecko.
Jeśli Twój lekarz prowadzący nie widzi żadnych przeciwwskazań, możesz uprawiać gimnastykę ciążową do samego porodu. Nie należy oczywiście uprawiać sportów ekstremalnych lub takich, które narażają Cię na upadek (jazda na nartach czy jeździectwo).
Niewskazane jest również uprawianie biegania – mogą pozwolić sobie na to tylko panie, które przed poczęciem regularnie uprawiały biegi. Jednak nawet jeśli należysz do nich, czy wyobrażasz sobie siebie w stroju do biegania… i z dużym brzuszkiem pod spodem?
Pewnie nie. Jeśli chciałabyś zacząć regularne zajęcia, skorzystaj z gamy ofert proponowanych paniom w ciąży przez kluby fitness i inne miejsca, w których prowadzi się zajęcia i ćwiczenia fizyczne.
Z pewnością korzystnie wpłyną na Ciebie również piesze wędrówki czy gimnastyka w domu. Możesz zapisać się na zajęcia z gimnastyki również w wielu klubach. Proponowane przez trenerów ćwiczenia nie obciążą zbytnio Twoich mięśni ani stawów – będziesz instruowana w taki sposób, aby ani Tobie ani dziecku absolutnie nic nie groziło podczas wykonywania ćwiczeń. Możesz spokojnie ćwiczyć mięśnie nóg, pośladków, pleców, rąk… a nawet brzucha, wbrew pozorom. Dodatkowym atutem oraz punktem zajęć dla kobiet w ciąży jest nauka odpowiedniego oddychania podczas treningu – od podstaw.
Nawet jeśli regularnie uprawiałaś sport przed zajściem w ciążę, na nowo odkryjesz jak doskonale wpływa odpowiednie oddychanie na poprawność wykonywanych ćwiczeń.
Trening nie musi być morderczym wysiłkiem, w którym oczekujemy natychmiastowych efektów.
Nie tylko piekielne zmęczenie i zadyszka są oznaką dobrze i intensywnie wykonywanych ćwiczeń. Możesz wybrać dla siebie zajęcia na sali do treningu, wyposażonej w odpowiedni sprzęt i materace – lub na przykład na basenie, gdzie fitness w wodzie również wpłynie korzystnie na Twoje ciało.
Jeśli obawiasz się, w jaki sposób pogodzić powrót do formy sprzed ciąży oraz opiekę nad maluchem, przeczytaj co nieco na temat zajęć dla mam z dziećmi.
Marzysz o odzyskaniu dawnej sylwetki, zgubieniu zbędnych kilogramów tu i ówdzie, chciałabyś przywrócić swoim mięśniom i kręgosłupowi dawną formę i kondycję?
Coraz popularniejsze stają się zajęcia dla pań, które niedawno urodziły.
Tego typu zajęcia polecane są paniom już osiem tygodni po porodzie – lub dwanaście tygodni po cesarskim cięciu. Nawet nie obejrzysz się, jak ten czas szybko minie.
Jeśli Twój lekarz nie zgłasza przeciwwskazań (zarówno jeśli chodzi o Twoje zdrowie, jak i zdrowie Twojego dziecka), możesz zacząć uczęszczać na ćwiczenia. Zajęcia stworzone są w taki sposób, aby matki mogły ćwiczyć razem ze swoimi dziećmi.
Bazę do treningu stanowią elementy pilatesu, jogi oraz body ball (ćwiczeń z wielką, dmuchaną piłką).
Dzięki tego rodzaju formie zajęć, możesz nie tylko pracować nad powrotem do dawnej formy, ale jednocześnie spędzać aktywnie czas ze swoim maleństwem – szczególnie dla kobiet odnoszących sukcesy zawodowe i mające dziecko a nie mające czasu na aktywność fizyczną. Bardzo często powodem do zażegnania aktywności fizycznej jest obawa przed zostawieniem dziecka pod opieką kogoś innego, niechęć do rozstawania się z dzieckiem podczas pierwszych miesięcy jego życia, które są tak istotne.
Czasami – mówiąc szczerze – szukamy w tym wymówki, żeby po prostu nie ćwiczyć.
Zajęcia dla młodych mam z dziećmi nastawione są głównie na wzmacnianie osłabionych podczas ciąży mięśni brzucha oraz kręgosłupa. Wzmacniając mięśnie kręgosłupa, przygotowujesz się również do tego, że… Twoje dziecko bardzo szybko zacznie przybierać na wadze i wkrótce z malutkiego niemowlęcia stanie się znacznie większe: wówczas jego podnoszenie i przewijanie będzie dodatkowym obciążeniem dla Twoich mięśni, stawów i kości.
Jeśli zdecydujesz się na tego typu zajęcia, łączące w sobie elementy gimnastyki, treningu siłowego i odrobiny fitnessu, zwiększysz elastyczność swojego ciała, zrzucisz nadmiar zbędnych kilogramów… i będziesz doskonale bawić się podczas zajęć ze swoim maluchem.