Kiedy decydujemy się na remont domu lub mieszkania, przeważnie chodzi nam nie tylko o samo odświeżenie wnętrza, ale również o nadanie mu nowego wyglądu. Zależy nam na zmianie nie tylko estetycznej, to znaczy odnowieniu ścian na przykład, ale również na zmianie wizualnej, byśmy czuli się w odnowionym pomieszczeniu jak w kompletnie nowym wnętrzu. Pierwszym krokiem do nadania wnętrzu nowego wyglądu jest nowy kolor ścian.

Jest kilka opcji odnowienia ścian, jedne z nich są droższe inne tańsze, jak to zwykle bywa. Jedna z droższych opcji to tapetowanie, które jednak coraz częściej wychodzi z mody. Sprawdza się, jeśli nasze ściany są nierówne, a nie mamy ochoty na kładzenie gładzi i wyrównywanie ich powierzchni. Jednak najczęściej decydujemy się na malowanie ścian, ponieważ jest to opcja tańsza. Dodatkowo, wybierając farbę zamiast tapety, nie musimy rozprawiać się z rozterkami w rodzaju: jaki wzór wybrać, żeby pasował do naszego wnętrza. Wystarczy, że wybierzemy odpowiedni kolor farby i możemy zacząć działać. Jednak jaką farbę wybrać?

Taką, do której dodajemy barwnik, by uzyskać właściwy dla nas kolor, czy gotowe farby występujące w szerokiej palecie kolorów? Wybrać gotową farbę czy wybrać pigment, barwnik do farby białej? Pytając o poradę specjalistę, usłyszymy, że pigment to dobre rozwiązanie dla kogoś, kto wybrał sobie kolor mniej więcej. Mniej więcej, to znaczy nie możemy oczekiwać, że osiągniemy dokładnie taki kolor, o jakim marzymy, chyba że mamy spore doświadczenie w dobieraniu i mieszaniu kolorów. To tańsze rozwiązanie niż gotowa farba, stąd często po nie sięgamy. Kupujemy pigment, a później dolewamy go do białej farby i mieszamy.

Trzeba zwracać zawsze uwagę na to, by dokładnie wymieszać barwnik z farbą, ponieważ jeśli tego nie zrobimy, mogą w niektórych miejscach powstawać smugi, zaciemnienia. Niedokładnie wymieszane elementy pigmentu mogą pozostawiać plamy.

Dodatkowo, jeśli zrobimy za mało potrzebnej nam mieszanki, kolejna przygotowywana farba może nie wyjść nam w dokładnie takim samym odcieniu. Tak więc jeśli nie mamy doświadczenia, a możemy pozwolić sobie na zakup gotowej farby, lepiej postawmy na to rozwiązanie. Jednak do odważnych świat należy, więc nie ma co obawiać się barwników.

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *