Fakt, że szukamy dla naszych bliskich miejsca w domu opieki, wcale nie oznacza że nie chcemy się o nich troszczyć, nie mamy dla nich czasu, bądź po prostu chcemy się ich pozbyć. W czasach kiedy ceny rosną na równi z bezrobociem, utrzymanie osoby starszej nie pracując, graniczy z cudem. Osoby starsze mają zazwyczaj swoje świadczenia: emerytury, renty, zasiłki, jest to jednak za mało, aby wykupić wszystkie konieczne leki i zaopatrzyć osobę, którą się opiekujemy, we wszystkie konieczne środki.

Tak więc często decydujemy się na dom opieki, za który musimy zapłacić, aby móc jednak pracować, bo wówczas to jedyna szansa, aby zapewnić sobie i bliskim, którymi się opiekujemy, dostateczny i godny byt. Na dom opieki decydują się także osoby starsze, które z pewnych względów zostały same, na przykład dlatego, że nie mają rodziny.

Osoby, które nie mogą samodzielnie funkcjonować w codziennym świecie. Niezależnie od tego, czy Ty jesteś osobą poszukującą miejsca w domu opieki, czy jesteś osobą, która poszukuje takiego miejsca dla swoich bliskich, musisz wiedzieć kilka rzeczy, jak załatwić miejsce w domu opieki. Są domy opieki państwowe i prywatne. Pierwszym krokiem, aby ubiegać się o miejsce w domu opieki, jest złożenie pisemnego wniosku w ośrodku pomocy społecznej z naszego rejonu. Z wnioskiem zgłasza się sam senior, lub osoba, która jest jego opiekunem prawnym.

Starsza osoba do domu opieki

Oznacza to, że nie można odesłać osoby starszej ot, tak, jeśli osoba ta nie deklaruje, że tego właśnie chce. Wówczas pracownik socjalny pokieruje nas dokładniej, jakie dokumenty będziemy musieli dostarczyć. Kiedy dopełnimy wszelkich formalności, zostanie przydzielone miejsce w konkretnym domu opieki.

Masz w rodzinie osobę starszą, którą trzeba się zajmować, jednak nie możesz sobie pozwolić na spędzanie z nią całego dnia, bo musisz pracować? To sytuacja bardzo częsta, ponieważ świadczenia które przysługują osobom starszym, często nie pozwalają im na to, aby móc samodzielnie się utrzymać i zapewnić sobie wszystko, czego potrzebują. Oznacza to w praktyce, że jeśli na przykład mieszka z Tobą mama, która jest już w wieku emerytalnym, którą musisz się opiekować, nie dostaje na tyle wysokiej emerytury, by móc zapłacić za swoje wszystkie potrzeby, musisz wesprzeć ją finansowo.

Kiedy dom opieki jest rozwiązaniem?

A jak to zrobić, kiedy nie możesz chodzić do pracy, bo musisz się nią opiekować? Jedną opcją jest dom opieki społecznej, dom opieki dla osób starszych, a drugą zatrudnienie opiekunki lub opiekuna, osoby która zajmie się Twoim starszym krewnym w czasie, kiedy Ty będziesz w pracy. Gdzie szukać opiekunki dla osoby starszej?

Możesz zacząć tradycyjnie od przeszukania ogłoszeń w sieci oraz w gazetach. Jest wiele osób, które deklarują się, że zaopiekują się osobą starszą, które będą dla nas pracowały jako indywidualny pracownik. Na rynku funkcjonują także firmy, które oferują swoich pracowników, którzy spełniają dla nas funkcję opiekunów osób starszych.

Prywatne domy opieki czy prywatna opiekunka?

Wiele takich firm deklaruje również pracowników, którzy chcą wyjechać za granicę, aby opiekować się osobami starszymi obcojęzycznymi lub Polakami na emigracji. Szukając opiekunki na własną rękę masz większy wybór, niż szukając takiej osoby przez ośrodki pomocy społecznej. Możesz takim sposobem dać pracę osobie, która jej naprawdę potrzebuje, jednocześnie zaoszczędzić na wydatkach za opiekę nad osobą starszą.

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *