Zawarcie związku małżeńskiego nie gwarantuje nam, że od momentu założenia na palce obrączek, nasze relacje będą nieskazitelne i wszystko w naszym życiu będzie układało się bez problemów. W każdym związku, w każdych relacjach międzyludzkich zdarzają się kryzysy, zarówno w związkach partnerskich, małżeńskich czy w przyjaźni, która pozornie jest nie do ruszenia.

Jeśli w naszym małżeństwie zdarza się kryzys, to od nas zależy, w jaki sposób sobie z nim poradzimy. Powodów kryzysu może być wiele: zdrada, kiepska sytuacja materialna, która powoduje kłótnie, wspólne mieszkanie, które nie wygląda tak, jak wyobrażałyśmy to sobie przed wstąpieniem w związek małżeński, pojawienie się na świecie dzieci, które absorbują naszą uwagę w dużym stopniu i nie możemy poświęcać już całego naszego wolnego czasu partnerowi.

Jak ratować związek w kryzysie – terapia dla małżeństw

Aby przetrwać kryzys w małżeństwie, musimy przede wszystkim przekonać samą siebie, że faktycznie zależy nam na utrzymaniu i uratowaniu związku.

Każde problemy i trudności możemy w jakiś sposób przetrwać, jeśli będziemy próbować dokonać tego wspólnymi siłami. Nie tylko nasza dobra wola i chęć uratowania małżeństwa ma w tym momencie kluczowe znaczenie. Partner również powinien ją wykazywać.

Jak przetrwać kryzys w małżeństwie kłócącym się

Najważniejsza jest rozmowa i wyjaśnienie sobie nawzajem, skąd wziął się kryzys. Czasami jedna strona nie zauważa go, nie widzi powodów, dlaczego właściwie w związku nie dzieje się tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Usiądźcie spokojnie i porozmawiajcie o tym, co Was łączy nie tylko w sferze uczuciowej.

Małżeństwo to nie tylko partnerstwo w sferze uczuciowej, to także partnerstwo na co dzień, we wszystkich prozaicznych sprawach, takich jak dbanie o dom, robienie opłat, podejmowanie wspólnych decyzji.

Kryzys w małżeństwie praca nad związkiem.

Jeśli wyjaśnicie sobie, jakie macie do siebie nawzajem pretensje, co dokładnie jest powodem kryzysu w Waszym małżeństwie, umówcie się, że wspólnymi siłami postaracie się zwalczyć to, co negatywne.

Czasami wystarczy obiecać sobie nawzajem, że popracujecie nad swoim podejściem do związku. Być może wystarczy, że Ty przestaniesz wymagać od męża ciągłej uległości w podejmowaniu decyzji lub odwrotnie. Jeżeli rozmowa i wspólne dążenie do konsensusu i poprawy Waszych relacji nie zda egzaminu, możecie spróbować zwrócić się o pomoc do specjalisty, czyli psychologa zajmującego się problemami w związkach małżeńskich.

Często psycholog staje się mediatorem, który pozwala wszystko uratować

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *