Przygotowanie dobrego CV, podania o przyjęcie do pracy i listu motywacyjnego, to nie wszystko. Pamiętaj, aby dobrze przygotować się także do rozmowy kwalifikacyjnej, od której w dużej mierze będzie zależał Twój sukces. Rozmowa kwalifikacyjna może mieć różne formy, czasem wygląda ona bardzo formalnie, czasem dla rozluźnienia atmosfery przeprowadzająca ją osoba stara się być żartobliwa.

Główny cel rozmowy kwalifikacyjnej.

Nie traktuj śmiesznych z pozoru pytań jako brak szacunku do Ciebie, to zabieg, który ma na celu rozluźnić atmosferę stresującej dla Ciebie rozmowy. Głównym celem rozmowy kwalifikacyjnej jest weryfikacja przesłanych lub dostarczonych przez Ciebie do firmy dokumentów.

https://powroty.gov.pl/rozmowa-kwalifikacyjna-9638

https://powroty.gov.pl/-/jak-sie-przygotowac-do-rozmowy-kwalifikacyjnej-56598

https://zpe.gov.pl/a/fatalna-rozmowa-kwalifikacyjna/DSSuE2EGD

Przeanalizuj swoje CV do rozmowy

Przeanalizuj swoje CV, tak abyś potrafiła odpowiedzieć na pytania związane z Twoim wykształceniem i umiejętnościami. Czasami możesz zostać zaskoczona prostym pytaniem, na które nie będziesz potrafiła szybko odpowiedzieć. Może to być pytanie o szkołę, do której chodziłaś, na przykład, na jakiej ulicy się ona znajduje i dlaczego wybrałaś akurat ją. Jeśli skończyłaś szkołę dawno, możesz nie pamiętać odpowiedzi na pierwszą część pytania, na drugą z kolei odpowiesz niekoniecznie zgodnie z prawdą.

Podczas rozmowy możesz zostać zapytana, dlaczego zdecydowałaś się na dany kierunek.

Podobnie jest ze studiami. Możesz zostać zapytana, dlaczego zdecydowałaś się na dany kierunek i dlaczego nie wybrałaś innego. Jeżeli odpowiesz, że wybór studiów to był przypadek, lub wybrałaś akurat taką uczelnię, ponieważ miałaś do niej blisko, może zostać to odebrane jako brak zdecydowania w dosłownym sensie.

Bądź przygotowana na pytanie o doświadczenie zawodowe, które z pewnością pojawi się podczas rozmowy. Jeśli często zmieniałaś miejsca pracy, spróbuj ułożyć sobie odpowiedź na pytanie, dlaczego tak często zmieniałaś firmy.

Postaraj się także ułożyć sobie odpowiedź na pytanie.

Możesz uzasadnić to odpowiedzią, że szukasz miejsca, w którym będziesz mogła w stu procentach zrealizować swoje zawodowe ambicje i nie zadowalają Cię półśrodki. Jeśli z kolei pracowałaś tylko w jednej firmie przez kilka lat, możesz uzasadnić to swoim rzeczowym podejściem do obowiązków, jakich się podejmujesz. Postaraj się także ułożyć sobie odpowiedź na pytanie, dlaczego postanowiłaś ubiegać się akurat o to stanowisko, którego dotyczy rozmowa kwalifikacyjna. Nie możesz ułożyć odpowiedzi na wszystkie pytania, bo nie możesz ich znać, to oczywiste.

Staraj się więc poćwiczyć sama ze sobą umiejętność rzeczowego udzielania odpowiedzi na pytania, które mogą Cię w jakiś sposób zaskoczyć. Poćwicz opanowanie i otwartość.

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *