Trawnik to jeden z najważniejszych ozdobników ogrodu. Aby cieszył oko musi być jednak zadbany. Taki efekt pozwala uzyskać jedna z coraz bardziej popularnych form trawników, jaką są trawniki z rolki. Jakie są ich wady i zalety? Przede wszystkim należy zadać pytanie ile kosztuje taka przyjemność?

Trawnik z rolki – cena.

Cena trawnika z rolki wraz z założeniem to koszt rzędu 18-25 zł/m2. Cena to może ulec zmianie w zależności od ukształtowania terenu, wielkości trawnika, oraz jakości i rodzaju drani. Dużą oszczędnością jest samodzielne ułożenie trawnika, gdzie cena drani uprawianej na folii wynosi 10-15 zł/m2, lub darni zrywanej zaledwie 6-7 zł/m2.

Jak dbać o trawnik z rolki?

Jak dbać? Pielęgnacja w przypadku trawnika z rolki, tak samo jak przy trawniku sianym jest rzeczą niezbędną. Aby trawnik z rolki nam się pięknie przyjął konieczne jest systematyczne podlewanie. Przy zakładaniu trawnika w ogrodzie o większej powierzchni, idealne rozwiązanie stanowi system automatycznego nawadniania. Podlewania nie należy bagatelizować, ponieważ nawet krótkotrwałe przesuszenie może doprowadzić do całkowitego zniszczenia drani.

Po założeniu trawnika przez pierwszy tydzień powinno się go podlewać codziennie, a w następnym co dwa, trzy dni. Konieczne dla prawidłowej pielęgnacji jest także nawożenie. Trawnika z rolki nie trzeba nawozić w pierwszym sezonie, ze względu na jego bardzo intensywne zasianie. Nawóz powinno się rozprowadzić dopiero na wiosnę w kolejnym sezonie, oraz w drugiej połowie lata.

Nawożenie trawnika z rolki.

Nawozić najlepiej przy użyciu wieloskładnikowego nawozu, lub nawozu do trawników, a na jesień nawozem zimowym (o niewielkiej ilości azotu). Kosić natomiast powinno się dopiero gdy korzenie trawy się wzmocnią, a zatem co najmniej po upływie trzech tygodni od jego założenia.

Jak założyć trawnik z rolki?

Jak założyć trawnik? Dylemat jak należy kłaść trawnik z rolki jest jednym z bardzo częstych powodów rezygnacji z tego rodzaju trawnika. Niesłusznie, bo zasada jest bardzo prosta. Na początek należy podlać ziemię. Gdy ziemia będzie już mokra, można rozpocząć układanie, najlepiej od obiektu, który wyznacza linię prostą np. ogrodzenia działki, ściany domu itp. Należy pamiętać aby płaty trawy na siebie nie zachodziły.

Powinny być rozmieszczone w taki sposób aby koniec jednego znajdował się w połowie drugiego. Jeśli zdarzy się, że płat trawnika będzie wychodził na ogrodzenie, wystarczy odciąć zbędny odcinek, a następnie docisnąć krawędź do ziemi.

Gdy już rozłożymy trawę, powinna jeszcze zostać dobrze dociśnięta do ziemi, a następnie przewalcowana, przy użyciu specjalnego wała do trawy. Jeśli nie posiadamy specjalnego urządzenia możemy ją ugnieść samodzielnie, przy pomocy szerokich desek przymocowanych do butów. Na koniec pracy musimy jeszcze obficie podlać trawnik, aby trawa mogła się w prawidłowy sposób ukorzenić.

Wady i zalety trawnika z rolki.

Podsumowując zapytamy o wady i zalety tego rodzaju trawnika. Najważniejszą zaletą trawnika z rolki jest jego efekt wizualny, który osiągamy już po rozłożeniu. Dodatkowym jego plusem jest to, że może być rozłożony przez cały okres wegetacyjny, oraz łatwo dostrzegalne są w nim chwasty, co umożliwia natychmiastową eliminację.

W przypadku wad w grę wchodzi oczywiście zdecydowanie wyższa cena, oraz fakt, że trawnik ten gorzej przechodzi okres zimy, oraz niekorzystnie podczas niej się prezentuje.

 

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *