Prąd elektryczny jest najłatwiej dostępnym źródłem energii. Jako taki może więc być także wykorzystywany do wytwarzania ciepła i ogrzewania.

Jest idealnym rozwiązaniem dla właścicieli niewielkich domów, w których trudno wygospodarować miejsce na dodatkowe pomieszczenia kotłowni, czy przestrzeń na zamontowanie kotłów. Jest także doskonałym rozwiązaniem dla ludzi przebywających znaczną część czasu poza domem i nie mogących na bieżąco doglądać tzw. pieca.

Ogrzewanie domu prądem – czy to jest możliwe?

Ogrzewanie domu węglem, nawet ekogroszkiem jest problematyczne i odchodzi się od tej metody. Samo ogrzewanie można w pełni zautomatyzować, jest czyste, nie wymaga wcześniejszego gromadzenia paliwa na okres grzewczy, nie produkuje żadnych odpadów, zapachów i nie jest drogie jeżeli chodzi o sam zakup niezbędnych elementów i ich montaż.

Najważniejszą korzyścią tego typu ogrzewania jest jego wysoka sprawność. Rozważając montaż ogrzewania elektrycznego mamy szereg możliwych rozwiązań. Pierwszym najbardziej efektywnym jest montaż ogrzewania podłogowego w postaci odpowiednich rurek grzejnych. Doprowadzany do nich prąd podgrzewa je do pożądanej temperatury. Zobacz też jak zrobić przyłączenie domu do sieci elektrycznej.

Następnie są one odłączane i ponownie podgrzewane, gdy temperatura spadnie poniżej wymaganej. Ważne jest aby między rurkami grzejnymi nie pozostawały odległości większe niż 20 cm, gdyż mogą wtedy powstawać przestrzenie niedogrzane. Innym popularnym źródłem ciepła uzyskiwanym z energii elektrycznej są grzejniki. Mamy trzy generalne rodzaje tego typu urządzeń.

Ogrzewanie domu grzejnikami konwekcyjnymi.

Do pierwszego typu należą grzejniki konwekcyjne, których istotną funkcją jest podgrzewanie powietrza i jego wydmuchiwanie do góry. Wykorzystują one naturalny proces cyrkulacji powietrza ciepłego do góry, co z kolei przekłada się na szybkie ogrzanie pomieszczenia.

Ogrzewanie domu grzejnikami promiennikowymi.

Drugą grupę tworzą grzejniki promiennikowe, które z kolei wysyłają na wprost (przed siebie) fale ciepła. Są równie wydajne jak konwektory, a różnią się właściwie w sposobie rozprowadzania ciepła.

Ogrzewanie domu radiatorami.

Trzecią grupę tworzą radiatory, czyli grzejniki emitujące łagodną falę ciepła na całe pomieszczenie. Są znacznie droższe od opisanych wyżej.

Innym sposobem ogrzewania domu mogą być piece akumulacyjne, które jednakże są drogie w zakupie, a ich ilość wymagana do ogrzania powierzchni pomieszczeń może być znaczna. Są dobrym rozwiązaniem do dogrzania małych pokoi.

W przypadku poszukiwania źródła ciepła dla całości domu ciekawym rozwiązaniem mogą być kotły elektryczne. Generalnie działają one podobnie jak inne kotły, czyli ogrzewają przepływającą przez nie wodę. Szczególnie atrakcyjne mogą być tam, gdzie mamy możliwość zakupu energii według II taryfy.

Ogrzewanie domu geotermalne.

Budując czy remontując dom warto pomyśleć także o usprawnieniu systemu ogrzewania. Poza tradycyjnymi materiałami jak drewno, węgiel, gaz mamy także do wyboru ogrzewanie niekonwencjonalne, jak choćby geotermalne.

Przed podjęciem decyzji o instalowaniu takiego typu ogrzewania należy skonsultować się ze specjalistami i wykonać szereg badań.

Na jakiej głębokości źródło wód geotermalnych?

Uzyskiwanie ciepła z takiego źródła ma bowiem sens w przypadku odległości źródła wód gruntowych do 2 km w głąb ziemi, jego temperatury minimum 65 stop. C oraz niewielkiego zasolenia ( nie więcej niż 30g/l). W przypadku Polski takie warunki spełnione są na około 40 proc. powierzchni kraju.

Zasada działania takiego ogrzewania jest bardzo prosta. Schłodzoną wodę z systemu ogrzewania pompuje się do źródła wód geotermalnych jedną rurą, drugą pobiera się ciepłą wodę ze źródła do systemu.

W efekcie przepłynięcia wody przez grzejniki woda oddaje swoją temperaturę w pomieszczeniach, a następnie ponownie skierowana jest do źródła.

Ponieważ źródła wód geotermalnych są w naturalny sposób zasolone istnieje konieczność zastosowania odpowiednich materiałów, które nie ulegną zbyt szybkiej korozji. Z tego samego powodu przekroczenie zasolenia wynoszące ponad 30g/l czyni taką inwestycję nieopłacalną. Zasolenie bowiem w tym przypadku zniszczy naszą pompę ciepła bardzo szybko.

Jak działa ogrzewanie geotermalne?

Najprościej rzecz ujmując woda dostarczona zostaje do parownika gdzie dochodzi do uzyskania pary wodnej, następnie przepompowywana jest ona do sprężarki która poprzez skraplacz wpompowuje ją do systemu ogrzewania ( tzw górne źródło ciepła), stamtąd wraca poprzez zawór rozprężny ( w nim następuje rozprężenie z ciśnienia skraplania do ciśnienia jakie utrzymuje się w parowniku. Od tego momentu proces może zacząć się od nowa.

Pompa ogrzewania geotermalnego

Najprościej rzecz ujmując pompa taka działa podobnie jak lodówka. Odbiera ciepło, podnosi je do temperatury parowania, za pomocą sprężarki wypycha do systemu ogrzewania ( lodówka wypycha ciepło do pomieszczenia w którym stoi).

W przypadku ogrzewania geotermalnego niezwykle istotne jest prawidłowe wyliczenie zapotrzebowania jakie mamy. Montaż zbyt małej pompy może zaowocować zbyt słabym ogrzewaniem, a zbyt dużej spowoduje, iż cały system będzie zbyt drogi. W. przypadku większej pompy geotermalnej możemy pomyśleć o wykorzystaniu części energii na produkcję prądu.

W takim przypadku może się okazać, iż jedynymi kosztami związanymi z ogrzewaniem będzie zakup i montaż całej instalacji. Prąd niezbędny do obsługi całego systemu uzyskamy po prostu z samego systemu.

Ogrzewanie gazem ziemnym

Ogrzewanie gazem ziemnym jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich osób ceniących sobie łatwość obsługi, czystość oraz relatywnie niski koszt ogrzewania.

Aby móc korzystać z gazu ziemnego konieczne jest zgłoszenie się do Biura Obsługi Klienta PGNiG-e i ustalenie jakie mamy możliwości.

Jeżeli w miejscowości w której wybudowaliśmy dom istnieje sieć rozprowadzająca gaz ziemny to jest wielka szansa, iż uda nam się go także podłączyć. W Biurze Obsługi Klienta PGNiG uzyskamy wszelkie niezbędne formularze i informacje o warunkach jakie musimy spełnić, aby podłączyć się do sieci gazowniczej.

Korzyści z ogrzewania gazem ziemnym

Dodatkową korzyścią o jakiej zawczasu warto pomyśleć jest podłączenie i wykorzystanie gazu także do gotowania na kuchence gazowej. Wbrew lansowanym ostatnio rozwiązaniom opartym o płyty indukcyjne w dalszym ciągu gotowanie na gazie jest znacznie tańsze od gotowania z użyciem prądu.

Przyłącze do domu wykona dla nas PGNiG-e, natomiast naszym zadaniem będzie wykonanie instalacji gazowej wewnątrz domu, od zaworu głównego gazu. Przygotowanie podłączenia gazu do pieca mającego zapewnić nam ogrzewanie domu powinniśmy powierzyć wyspecjalizowanej firmie.

Piec do ogrzewania gazem ziemnym

Wykorzystanie pieca do spalania gazu ziemnego do ogrzewania domu jest właściwie bez wysiłkowe w użytkowaniu. Po napełnieniu rur gazem naszym zadaniem jest ustawienie kotła i jego okresowe serwisowanie. Poza tymi czynnościami nie musimy wykonywać żadnych dodatkowych czynności.

Piec wykorzystywany do ogrzewania gazem nie wymaga dodatkowego pomieszczenia, może mieć niewielkie rozmiary,a ponadto może być zawieszany na ścianie. Możemy więc go zainstalować w piwnicy, ale także w kuchni czy łazience.

Nie będzie także wydzielał żadnych zapachów, brudu, czy produktów spalania, które będziemy musieli usuwać.

Tlenek węgla a piec gazowym

Ze względu na możliwość wystąpienia tlenku węgla dobrze jest zainstalować w pomieszczeniu z kotłem gazowym czujkę pozwalającą wykryć niebezpieczne stężenie tego gazu.

Istotnym rozwiązaniem, o którym warto pomyśleć to zainstalowanie dodatkowych zaworów gazu na rurach doprowadzających gaz. Pozwoli to nam bez kłopotu odłączyć gaz doprowadzany do kotła i w dogodnym dla nas momencie wykonać prace serwisowe czy wymianę kotła.

Warto dodać, iż im nowsze tego typu urządzenie zakupimy tym większe oszczędności uzyskamy, gdyż nowoczesne piece do ogrzewania gazowego nie tylko minimalizują zużycie gazu, ale też maksymalnie wykorzystują uzyskanie w trakcie spalania ciepło.

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *