Przy remontach dachu

Przy remontach dachu, szczególnie w starych domach stajemy przed koniecznością oceny wytrzymałości dachu na obciążenie go nowym materiałem.

Jeżeli przez lata dach pokryty był blachodachówką, lub blachą trapezową musimy liczyć się z tym, iż nie udźwignie on współcześnie używanych płytek ceramicznych, czy cementowych.

Do wymiany dachu

Istotne tutaj będą nie tylko rozstawy elementów dachu, ale też ich stan, ewentualne grzyby, pęknięcia, ubytki.

Rzeczowej oceny dokonać może jedynie specjalista. Jeżeli naprawy dachu miałyby objąć ponad 50 % całości konstrukcji to przestaje taki remont być opłacalny i trzeba wymienić cały dach. Do wymiany dachu często podchodzimy sceptycznie ale przy starszych budynkach jednorodzinnych często jest to jedyna możliwość – czasami trzeba zrobić remont domu.

Wymiana więźby – o czym pamiętać?

Na wymianę więźby dachowej, o czym należy pamiętać należy uzyskać zgodę na budowę wraz z odpowiednim projektem.

W takiej sytuacji nie pozostanie nam nic innego jak całkowita rozbiórka istniejącego dachu, naprawa muru oraz wykonanie wszystkich prac od początku z nowych materiałów. W bardziej optymistycznym przypadku, czyli gdy więźbę da się uratować i wzmocnić, możemy podjąć szereg działań.

Zlecenie wymiany więźby dachowej

Najważniejsza kwestia to powierzenie wszelkich prac fachowcom. Nie powinniśmy w konstrukcji nośnej dachu dokonywać żadnych prac samodzielnie.

Ślady grzyba na więźbie dachowej..

Jeżeli na elementach więźby mamy ślady grzyba musimy całe takie elementy usunąć, lub wyciąć dane fragmenty i zastąpić je nowymi. Oczywiście całość więźby dachowej w tym przypadku należy pokryć preparatem grzybobójczym. Przez kilka następnym miesięcy warto kontrolować więźbę czy nie ma nawrotu grzyba.

Szkodniki w więźbie dachowej

Inaczej musimy postępować w przypadku szkodników atakujących drewno. Może to być kołatek lub spuszczel. Ten drugi jest znacznie groźniejszy.

Musimy pamiętać, że szkodniki pojawiły się w drewnie z larw, które wygryzły sobie drogę z wnętrza drewna a nie są owadami wchodzącymi do drewna.

Osłabienie struktury więźby dachu

Jeżeli zatem otworków jest stosunkowo niewiele nie musimy się przejmować, gdyż nie nastąpi dalsze osłabienie struktury drewna (nie będzie bowiem dalszych owadów składających następne jajeczka). Warto jest mimo wszystko zabezpieczyć drewno substancjami przeciwko tym owadom.

Dach i środki chemiczne używane na powierzchni drewna

Możemy zdecydować się na środki chemiczne używane na powierzchni drewna, lub na wstrzykiwane w strukturę drewna. Może i nie obejdzie się bez finansowania inwestycji z kredytu – ale jak trzeba inwestować to musimy podjąć taką decyzję

Zabezpieczenie możemy przeprowadzić mechanicznie poprzez zestruganie warstwy zaatakowanej (do 2 cm w głąb), lub wymianę (powyżej 2 cm w głąb).

Wzmocnienie nowego dachu

Wzmocnienie dachu możemy przeprowadzić poprzez dołożenie kolejnych krokwi, zastosowanie podpór krokwi, co rozłoży ciężar przypadający na jedną krokiew.

Deski spinające krokwie – w celu wzmocnienia

W przypadku pęknięć w krokwiach możemy zastosować deski spinające krokiew i stabilizujące ją. W przypadku łat warto je wymienić w całości i zastosować deski je podpierające. Nasz artykuł przede wszystkim mówi o inwestycji w nowy dach – to decyzja zwykle na całe życie.

Nie bez znaczenia będzie także dokładne przyjrzenie się jętkom i innym elementom konstrukcyjnym dachu.

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *