Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z roku 2010, najbardziej kobiece obszary polskiej gospodarki to pomoc społeczna i opieka zdrowotna, gdzie na 100 mężczyzn przypada 477 kobiet, edukacja gdzie na 100 mężczyzn przypada 358 kobiet, finanse i ubezpieczenia (181 kobiet na 100 mężczyzn) oraz gastronomia i zakwaterowanie (178 kobiet na 100 mężczyzn).

Jaki zawód wybiera kobieta

Z punktu widzenia psychologii, kobiety najczęściej wybierają zawody, w których istotne są zdolności komunikacyjne, relacje międzyludzkie i odpowiednia organizacja pracy.

Według ankiet przeprowadzanych regularnie przez duże portale zajmujące się pośrednictwem w poszukiwaniu pracy, kobiety najczęściej szukają pracy w obszarach związanych z działalnością finansową, doradztwem personalnym oraz służbą zdrowia. Kobiety najczęściej szukają pracy na stanowiskach, gdzie istotną cechą charakteru jest empatia.

Kobiety – księgowość i administracja.

Lubimy pracować w grupach, gdzie liczy się komunikatywność i umiejętność doradzenie drugiej osobie, zdolności interpersonalne. Stąd nasze wybory skierowane w stronę księgowości, administracji, doradztwa interpersonalnego, służby zdrowia, podatków i audytu.

Kobiety w swoich podaniach o pracę podkreślają często łatwość nawiązywania kontaktów, terminowość, skrupulatność i miłe usposobienie. ,

Kobieta jako HR

Nie są to słowa na wyrost, w związku z czym pracodawcy często decydują się na przyjęcie kobiet na stanowiska, gdzie relacje z innymi ludźmi i umiejętność gospodarowania czasem są bardzo istotne. Branża nie do końca jeszcze popularna w naszym kraju, to znaczy HR, Human Resources, również zdominowana jest przez kobiety. Światowe statystyki wskazują, że blisko osiemdziesiąt procent osób pracujących w HR to kobiety.

Wynika to z naszych naturalnych predyspozycji, które pozwalają nam w obiektywny sposób oceniać potencjalnych pracowników i podejmować decyzje dotyczące kadr.

Choć obecnie często wspomina się o równouprawnieniu w sensie dawania możliwości osobom obu płci do zajmowania dowolnych stanowisk przez pracodawców, są zawody, w których to kobiety lub mężczyźni czują się lepiej i nie zanosi się na szczególne zmiany, na przykład w edukacji.

Należy spojrzeć na to z obiektywnego punktu widzenia: każdy człowiek powinien mieć prawo wyboru miejsca pracy, w którym czuje się najlepiej. W związku z tym nie powinno się nakładać, narzucać parytetów lub na siłę zachęcać kobiety do pracy w branżach typowo męskich lub odwrotnie.

Ważna decyzja – jakie studia wybrać

Każdego roku w okresie pomaturalnym, w gazetach i innych mediach pojawiają się informacje wraz ze statystykami, które mówią o wyborze kierunku studiów. Podobne treści pojawiają się w mediach w październiku, kiedy zaczyna się w Polsce kolejny rok akademicki.

Podejście do tematu jest różne, część gazet i programów informacyjnych przedstawia ogólne statystyki, z których nie do końca możemy dowiedzieć się jak wygląda popularność danych kierunków oraz możliwość znalezienia pracy po ich ukończeniu. Podczas wyboru studiów nie należy kierować się bezkrytycznie statystykami, na przykład sugestią prasy na temat opłacalności studiowania kierunków związanych z informatyką.

Polki wybierają administrację i ekonomię

Często statystyki oparte są na faktycznej ilości studentów na danych uczelniach i konkretnych kierunkach.

Zapomina się o tym, że to nic dziwnego, że większość Polaków, zwłaszcza Polek, wybiera kierunki związane z administracją i ekonomią, skoro miejsc na publicznych i niepublicznych uczelniach jest na tych kierunkach najwięcej. Jeśli zastanawiasz się, jakie studia wybrać, powinnaś ocenić swoje umiejętności i wiedzę z danych przedmiotów.

Wybór szkoły i klasy

Wybór szkoły i klasy można zmienić. Podobnie jest z egzaminem maturalnym. Nie zmuszaj się do zdawania egzaminu dojrzałości z wymienionej matematyki na poziomie rozszerzonym tylko dlatego, że wybrałaś taki a nie inny profil klasy.

Również decyzję o studiach już po pierwszym roku można zmienić, jednak warto przemyśleć sprawę jeszcze przed ostatnią klasą szkoły średniej. Studia powinny nie tylko rokować dobrze w sensie prawdopodobnej łatwości w znalezieniu posady w przyszłości.

Powinnaś chodzić do pracy z przyjemnością i wykonywać zawód, w którym będziesz czuła się pewnie. Okres pracy, jaki czeka na Ciebie w przyszłości, to wiele, wiele lat. Przemyśl dobrze decyzję o studiach, abyś mogła w przyszłości podchodzić do swoich zajęć z uśmiechem na twarzy.

Inkubatory Przedsiębiorczości

Inkubatory Przedsiębiorczości proponują wykonanie trzech prostych kroków do założenia własnej firmy. Pierwszym krokiem jest samo podjęcie wyzwania, czyli podjęcie decyzji o rozpoczęciu działań w kierunku założenia własnego przedsiębiorstwa. Krok drugi to wizyta z przedstawicielem Inkubatora, który porozmawia z Tobą i doradzi, co zrobić aby po pierwsze założyć działalność gospodarczą, a po drugie nadać jej rozwojowi odpowiedni tor.

Przedstawiciel obiektywnie postara się ocenić Twój pomysł. Jeśli okaże się dobry, Twoim trzecim krokiem będzie podpisanie umowy i „dołączenie do rodziny startupów AIP”, czyli dołączenie do firm rozwijających się dzięki Akademickim Inkubatorom Przedsiębiorczości.

Inkubatory Przedsiębiorczości dla kogo są?

Możesz zgłosić się do przedstawicieli drogą mail’ową lub telefoniczną, odnajdując najbliższą Ci siedzibę spośród wielu istniejących w Polsce. Inkubatory Przedsiębiorczości powstały z myślą o osobach, które mają swój pomysł na biznes, jednak nie do końca wiedzą jak go rozpocząć. Dzięki współpracy z Inkubatorami każda osoba ma możliwość założenia własnej firmy najniższym kosztem, przy minimalnym ryzyku i najszybciej jak to możliwe.

Inkubatory reklamują to słowami „Przedsiębiorca nie musi mieć lokalu, grubego portfela i znajomości”. Zgłaszając się do konsultanta, możesz uzyskać informacje na temat ewentualnego dofinansowania ze środków Unii Europejskiej, jakie możesz dostać na rozpoczęcie działalności.  – sprawdź zieloną linię inkubatorów przedsiębiorczości

Kwota dofinansowania na inkubatory.

Może wynieść ono nawet 100 tysięcy złotych. Nie oznacza to jednak, że dostaniemy taką kwotę. Kwota dofinansowania, którego nie będziemy musieli oddawać w przyszłości, dopasowana będzie do potrzeb naszej firmy.

Jeśli mamy zamiar założyć niewielki interes, na przykład naszą pasję krawiecką zamienić w salon usług, w którym będziemy proponować klientom poprawki krawieckie, pod uwagę zostanie wzięty sprzęt, jakim musimy dysponować (maszyna do szycia, zestawy nici, igieł, materiałów) oraz lokal, jaki chcemy zagospodarować lub wynająć i prowadzić w nim działalność.

Jeśli masz pomysł na swój własny interes, jednak nie do końca wiesz, jak powinnaś zacząć – zgłoś się do Inkubatora Przedsiębiorczości, w którym zostaną Ci udzielone niezbędne informacje i wskazówki. Już ponad 5000 firm powstało dzięki Inkubatorom Przedsiębiorczości!

Kwalifikacje zawodowe — jakie są zalety szkoleń.

Pracownicy nie zawsze kierują swoich pracownikach na kursy i szkolenia, wręcz przeciwnie, czasami mają wątpliwości przed udzieleniem zgody na podjęcie dodatkowej nauki. Kwalifikacje zawodowe i ich podnoszenie są niezbędne do wykonywania pewnych prac na określonych stanowiskach. Kwalifikacje mają na celu zwiększanie wiedzy i umiejętności pracowników lub ich uzupełnienie, na przykład w momencie kiedy zmieniamy stanowisko pracy.

Z punktu widzenia przepisów, szkolenia podnoszące kwalifikacje dzielone są na formy szkoleń pozaszkolne i szkolne. Pozornie brzmi to nieco nielogicznie, postaramy się więc wyjaśnić dokładniej, co kryje się pod tymi nazwami.

Szkolne podnoszenie kwalifikacji pracowników oznacza skierowanie pracownika (lub wyrażenie pozwolenia przez pracodawcy na dokonanie tego) do szkoły w celu podniesienia lub zmiany wykształcenia.

Przykłady podnoszenia kwalifikacji zawodowych

Prosty przykład: skierowanie pracownicy salonu fryzjerskiego do szkoły zawodowej, dzięki czemu nabędzie ona dokument (dyplom) potwierdzający jej kwalifikacje. Pozaszkolne podnoszenie kwalifikacji to głównie wszelkiego rodzaju kursy, które na przykład zapoznają nas z nowoczesnym oprogramowaniem komputerowym, z posługiwaniem się sprzętem, który jest nam potrzebny w miejscu pracy lub z nowościami pojawiającymi się na rynku (na przykład: pracodawca wysyła pracownicę salonu kosmetycznego na szkolenie, w jaki sposób wykonywać będący najnowszym hitem i trendem zabieg). Pracownik, który podejmuje szkolenia w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych, otrzymuje według Kodeksu Pracy określone przywileje.

Pamiętajmy jednak że tylko w momencie, jeśli ujawnimy podjęte kroki naszemu pracodawcy i wyrazi on na to zgodę. Kobiety również zainteresowane są z pewnością obowiązkami pracodawcy względem kobiety w ciąży.

Jednym z takich przywilejów jest płatny urlop szkoleniowy, jeśli szkolenie wpływa na wykonywanie obowiązków pracowniczych (nie sprawdzi się kurs nurkowania, jeśli pracujemy w cukierni). Istnieje jednak możliwość odwołania pracownika z tego rodzaju urlopu.

Pracodawca powinien zwolnić nas na część dnia, w danych godzinach lub całego dnia pracy, jeśli w tym czasie podnosimy nasze kwalifikacje na szkoleniu. Możemy również ubiegać się o zwrot kosztów szkolenia, jeśli to pracodawca nas na nie skierował.

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *