Każdy z nas chciałby dobrze wyglądać i cieszyć się dobrym zdrowiem, nie zawsze jednak wiemy jak to zrobić, dręczą nas różne dolegliwości czy nadwaga z którą nie możemy sobie poradzić. Możemy nawet nie mieć pojęcia jak bardzo nasze nawyki żywieniowe wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie.

Pierwszym krokiem do poprawy kondycji jest przegląd naszych nawyków żywieniowych, wyeliminowanie tych złych i zastąpienie ich dobrymi i niezbędnymi do zachowania nie tylko dobrego zdrowia ale i urody.

Poniżej prezentujemy dziesięć warunków zdrowego odżywiania.

Jak jeść – szybko czy wolno?

Jesteśmy zapracowani i zaganiani, często jemy w pośpiechu, szybkie śniadanie, obiad na mieście albo w domu przygotowany z półproduktów, w międzyczasie słodkie lub słone przekąski, a wieczorem obfita kolacja….i po czasie nadwaga . Nie każdy ma czas delektować się jedzeniem, aczkolwiek tak być powinno, jedząc nie powinniśmy się stresować, nie powinniśmy nawet czytać gazety czy oglądać telewizji, ale w rzeczywistości jest inaczej.

Mimo wszystko postarajmy się zwolnić tempo przy jedzeniu, jedzmy wolno przeżuwając dokładnie każdy kęs, nie połykajmy jedzenia jak przysłowiowy rekin, bo nie dość że zjemy więcej niż powinniśmy to jeszcze nabawimy się wzdęcia.

Równie ważna jest atmosfera jaka panuje podczas posiłku, a także estetyka podawanych potraw, dlatego nawet na co dzień starajmy się o to by nasze posiłki, choć jeden dziennie (np. obiad) były spożywane w miłej i spokojnej atmosferze.

Stosujmy też metodę „ śniadanie zjedz sam, obiad z przyjacielem a kolację oddaj żebrakowi” ta metoda doskonale obrazuje który z posiłków jest dla nas najważniejszy aby dobrze rozpocząć dzień, pobudzić organizm do działania i rozpędzić nasz metabolizm.

Sensem racjonalnego odżywiania jest urozmaicenie w jedzeniu, im większe urozmaicenie w dostarczanych organizmowi produktach, tym większa gwarancja że organizm otrzyma wszelkie niezbędne do życia i zdrowia składniki. Jedzmy dużo warzyw i owoców ponieważ zawierają one szereg witamin i minerałów, nie unikajmy też ryb czy np. kaszy.

Jakie są najlepsze pory do jedzenia?

Większość z nas je kiedy chce, kiedy mu wygodnie i kiedy mu pasuje, tymczasem dietetycy nawołują i słusznie by jeść zawsze w tych samych godzinach. Rano nie wychodź z domu jeżeli nie zjadłeś śniadania, szczególnie zimą, w pracy pomimo że jesteśmy przyzwyczajeni do ciągłej pracy starajmy się zjeść drugie śniadanie zawsze o zbliżonej godzinie. Ważnym momentem jest obiad, powinien nam dostarczyć do 35% dziennego zapotrzebowania na energię, dlatego powinien być dość obfity.

Jeżeli nie lubimy się kłaść do łóżka bez kolacji, zastąpmy kromkę chleba np. bananem. Pamiętajmy że aby jedzenie zostało strawione i żeby nie odkładało się w tłuszczyk, ostatni posiłek powinien być zjedzony do maksymalnie 19 godziny.

Śniadanie, obiad, kolacja to trzy podstawowe posiłki, ale lepiej jest zjeść 5 posiłków dziennie niż 3 obfite, zbyt duże przerwy zwalniają metabolizm, a 3 obfite posiłki bardzo obciążają cały organizm, stajemy się ospali i ociężali a co za tym idzie łatwiej przybieramy na wadze.4.

Co jeść aby dieta była zdrową

Organizm potrzebuje wielu składników odżywczych by prawidłowo funkcjonować, i choć niektóre z nich są tuczące to i tak nie może ich zabraknąć, nie wolno więc w ogóle ich eliminować ale po prostu ograniczyć.

Tłuszcze i węglowodany

Najbardziej tuczące są tłuszcze i węglowodany, ale są też głównymi dostarczycielami energii, 1gram tłuszczu dostarcza 9kcal energii, energii dostarcza nam również białko, które jest o wiele mniej kaloryczne niż tłuszcze i węglowodany bo 1 gram białka dostarcza na tylko 4 kcal a więc o połowę mniej, poza tym o ile bez tłuszczy i węglowodanów można przez jakiś czas przeżyć to bez białka już nie bardzo.

Białko jest nam niezbędne do życia, zawiera tysiące aminokwasów, które są niezbędne w procesie wymiany i wzrostu komórek, gdy organizm ma za mało białka to zmniejsza się nam sprawność fizyczna i umysłowa.

Spada odporność i zaczynamy chorować, białko jest szczególnie ważne w diecie dzieci, dlatego dbajmy by nasze posiłki zawierały zarówno białko pochodzenia zwierzęcego (mleko, jaja, sery, mięso) jak i roślinnego (soja i inne rośliny strączkowe, ziarna zbóż, ziemniaki, ryż itp.)

Witaminy i minerały w jedzeniu – do czego są potrzebne?

W naszym jedzeniu muszą się również znaleźć witaminy i minerały, bo są one niezbędne i odgrywają pierwszorzędną rolę w wszystkich procesach jakie zachodzą w naszym ciele, bez nich organizm zacznie bardzo szybko chorować.

Błonnik jaką role odgrywa w organizmie?

Kolejnym bardzo ważnym składnikiem pokarmowym jest błonnik, nie odgrywa on co prawda żadnej roli w przemianie materii ale jest bardzo ważny w procesie trawienia, jest on niezbędny do prawidłowej pracy jelit, reguluje pracę żołądka, usuwa zbędne resztki jedzenia i wypełnia jelita. Na końcu pamiętajmy że aby organizm był prawidłowo nawodniony należy pić dużo wody.

Woda pełni w naszym organizmie dużo ważniejszą rolę niż nam się wydaje – nasze ciało składa się w 90% z wody, dlatego w normalnych warunkach powinniśmy wypijać od 1,5 do 3 litrów płynów dziennie.

Jak jeść by nie przytyć?

Tłuszcz tworzy tłuszczyk na naszym ciele, warto sobie to zapamiętać że tłuszcz spożywany w nadmiarze bardzo szybko zamieni nasze ciało w okrągłą kulkę, dlatego jeżeli chcemy zachować zgrabną sylwetkę ograniczmy spożywanie tłustych potraw lub zwiększmy aktywność fizyczną przez trening. Zdrowi ludzie potrzebują tłuszcz a w szczególności osoby wykonujące ciężka pracę fizyczną, ale spożywanego z umiarem.

Cholesterol — na co ma wpływ?

Tłuszcze zwierzęce dodatkowo zawierają cholesterol, który w nadmiarze ma zły wpływ na nasz układ krążenia, cholesterol jest przyczyną miażdżycy a co za tym idzie zawałów serca, o wiele zdrowsze są tłuszcze roślinne, które zawierają fitosterole co prawda nie przyswajalne przez nasz organizm, ale ponad to zawierają bardzo ważne Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT).

Dlatego warto zastąpić, choć część tłuszczy zwierzęcych tłuszczami roślinnymi. Z tłuszczami trzeba uważać, bo tłuszcze mogą być przez organizm przyswojone tylko gdy wchodzą w proces przemiany materii, cała reszta zamienia się w nasz własny tłuszczyk, który później tak trudno jest nam zrzucić.

Czy od węglowodanów się tyje?

Uważajmy na węglowodany, bo ich zjadamy ich najwięcej, węglowodany są wszędzie w warzywach, owocach, pieczywie, potrawach mącznych i oczywiście w słodyczach i różnego rodzaju przekąskach, nadmiar węglowodanów tak samo jak tłuszczy jest odkładany jako nasz osobisty tłuszcz. Jak już wcześniej wspominaliśmy ważny jest błonnik, błonnik w przeważającej części zbudowany jest z celulozy.

Jest więc całkowicie wydalany, ale zanim zostanie wydalony działa jak miotła w przewodzie pokarmowym od żołądka po jelita, wymiata nie potrzebne składniki pokarmowe, zapobiega wzdęciom, zaparciom a ponad to chroni przed polipami jelit, przed wrzodami żołądka i dwunastnicy.

W jakim pokarmie znajdziemy błonnik.

Błonnik można znaleźć w otrębach szczególnie pszenicznych, w kiełkach, w razowym pieczywie w nieobieranych owocach, w warzywach a także w małych pestkach jakie mają figi, maliny, truskawki czy poziomki.

Sole mineralne, do czego ich potrzebujemy.

Stosując diety należy pamiętać o uzupełnianiu o witaminy i sole mineralne ( makro i mikroelementy), witaminy są niezbędne do życia i zdrowia, potrzebujemy ich po stokroć więcej niż białka, tłuszczy czy węglowodanów.

Jeżeli nie dostarczymy organizmowi witamin i to najlepiej w formie jedzenie to bardzo szybko dadzą znać o sobie niedobory, podobnie jest z solami mineralnymi. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wiele naszych chorób, bóli i różnych niedomagań zależy od braków i niedoborów witam i soli mineralnych, a czasami z nadmiarów.

 

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *