Kredyt hipoteczny, to długoterminowa pożyczka, którą bierzemy aby móc pozwolić sobie na zakup wymarzonego domu. Zabezpieczeniem tego kredytu jest – jak sama nazwa wskazuje – hipoteka. Czym jest hipoteka?

To ograniczone prawo rzeczowe na nieruchomość, w tym przypadku na dom. Aby wziąć kredyt hipoteczny, konieczne jest sporządzenie aktu notarialnego.

Banki, które oferują pożyczki, w tym kredyty hipoteczne, oferują między innymi porównanie swoich ofert z innymi, proponowane przez konkurencyjne banki. Dzięki temu możemy wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie, porównując oferty, warunki, ograniczenia.

Zwróćmy uwagę nie tylko na sam czas spłacania kredytu, ale również na oprocentowanie. Najlepiej przejrzeć oferty kilku banków, zestawić je sobie w formie tabeli i dokonać podsumowania.

Matematyka – to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku podejmowania finansowych decyzji. Podsumujmy wszystkie dostępne oferty i wybierzmy tę najbardziej korzystną. Kredyt hipoteczny to doskonałe rozwiązanie na długoterminową pożyczkę, którą chcemy przeznaczyć na budowę lub zakup wymarzonego, wyśnionego domu.

Dlaczego warto wziąć kredyt hipoteczny na dom i jakie będą płynące z tego korzyści?

Kredyt hipoteczny to optymalne rozwiązanie dla osób, których miesięczne zarobki nie pozwalałyby na wzięcie kredytu tradycyjnego w wysokości kilkuset złotych.

Dzięki kredytowi hipotecznemu, nasza nieruchomość – czyli zakupiony za pożyczone pieniądze dom – będzie stanowił formę zabezpieczenia. Dzięki temu rozwiązaniu, nawet osoby nie zarabiające dużo pieniędzy, mogą pozwolić sobie na zakup wymarzonego domu.

To przyszłościowa i długoterminowa inwestycja, na którą może pozwolić sobie każdy, o ile dysponuje zaświadczeniem o optymalnych, nie za niskich zarobkach. To decyzja, która będzie miała wpływ na nasze życie przez wiele lat, często przez kilkadziesiąt, w związku z tym należy podejmować ją rozsądnie i racjonalnie, rozpatrując wszystkie możliwe opcje i przeglądając dokładnie wszystkie oferty banków.

Wyznaczmy sobie: jakie parametry kredytu są dla nas istotniejsze i przejrzyjmy na tej podstawie proponowane przez różne instytucje kredyty hipoteczne. Obecnie istnieje na rynku coraz więcej banków, w związku z tym ich oferty są coraz bardziej konkurencyjne.

Mieszkasz w bloku, ale chciałbyś wreszcie kupić swój wymarzony dom?

Boisz się brać kredyt hipoteczny i zastanawiasz się nad tradycyjną pożyczką na dom? – To dobre rozwiązanie, jeśli Twoje zarobki przekraczają wyznaczone przez banki minimum.

Jeśli chcesz wziąć kredyt na kwotę kilkuset tysięcy złotych, musisz przeanalizować to dokładnie i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na pewno będzie stać Cię w przyszłości na spłacanie kolejnych rat, przez kilkadziesiąt lat.

Pamiętaj, że zakup domu, to nie tylko inwestycja w sam budynek. Musisz liczyć się również z innymi wydatkami: jeśli kupujesz dom w stanie surowym, musisz przewidzieć również wydatki na wykończenie pomieszczeń, zagospodarowanie terenu wokół i zakupienie sprzętów. Umeblowanie i urządzenie (wraz z wykończeniem ścian, sufitów, podłóg) to kwota rzędu kilku, kilkunastu tysięcy złotych.

Do tego dochodzi sprzęt RTV, AGD, comiesięczne opłaty za media (prąd, gaz, ewentualne ogrzewanie sieciowe, woda). Przeanalizuj wszystkie wydatki i sprawdź, czy na pewno stać Cię na podjęcie kredytu na dom – a potem ruszaj do banku i zacznij działać, Twoja przyszłość jest w Twoich rękach.

Kredyt hipoteczny 

Na czym polega kredyt hipoteczny? Co w praktyce oznacza, że bierzemy kredyt, którego zabezpieczeniem jest hipoteka? W przypadku, kiedy zaciągamy kredyt na przykład na zakup domu i staje się on hipoteką, stanowi on zabezpieczenie dla banku.

Bank, czyli instytucja udzielająca kredytu, nazywany jest wtedy wierzycielem hipotecznym, my natomiast – określani jesteśmy mianem dłużników hipotecznych. Zbycie przez nas nieruchomości, czyli naszego przykładowego domu, nie narusza praw wierzyciela.

Hipoteka powstaje w momencie wpisu nieruchomości do ksiąg wieczystych. Wzięcie kredytu hipotecznego wiąże się z pewnymi zaletami, których nie moglibyśmy uzyskać biorąc kredyt tradycyjny.

Dzięki temu, że hipoteka stanowi dla banku-wierzyciela zabezpieczenie, nie trzeba mieć specjalnie wysokich zarobków, aby go otrzymać. Jest to doskonałe rozwiązanie na przykład dla osób, które oficjalnie zarabiają mało, nieoficjalnie mają dodatkowe przychody

. W każdym banku z pewnością zostaną nam udzielone konkretne informacje na temat kredytu, jego zasad, terminu i formy spłaty, ewentualnych dodatkowych oprocentowań. Ofert jest wiele – podobnie jak samych banków – jest więc w czym wybierać.

Kredyt na mieszkanie 

Zaciągając kredyt na mieszkanie, upewnijmy się, czy jego hipoteka nie jest obciążona. Możemy sprawdzić to w IV dziale księgi wieczystej. Banki oferują szereg ofert, dzięki którym możemy otrzymać pożyczkę na mieszkanie (kredyty hipoteczne, mieszkaniowe, tradycyjne).

Musimy mieć pewność, czy bank (ten lub inny) nie będzie miał wobec nas żadnych roszczeń, w nawiązaniu do roszczeń wobec poprzedniego właściciela.

Kredyt na mieszkanie to decyzja, która będzie miała wpływ na nasze życie i finanse przez kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, należy ją więc podejmować z głową, racjonalnie.

Sprawdzając hipotekę, mamy gwarancję, że nie grożą nam dodatkowe obciążenia finansowe. Jeśli mieszkanie było wcześniej takową obciążone, możemy załatwić wykreślenie jej za pomocą upoważnienia notarialnego, które podpisze dla nas poprzedni właściciel.

Kredyt na mieszkanie to często kwota w wysokości kilkuset tysięcy złotych, w związku z tym należy dokładnie przejrzeć ofertę banku i umowę, aby mieć pewność, że korzystamy z optymalnego i odpowiedniego dla nas rozwiązania. Banki oferują szereg różnych ofert.

Jeśli decydujemy się na zakup mieszkania wprost od dewelopera (mieszkanie w stanie surowym lub na wykończeniu), nasza sytuacja dla banku jest jasna.

Bank oczekiwać będzie od nas odpisu z księgi wieczystej oraz kopii umowy z deweloperem. Jeśli mieszkanie nie jest jeszcze gotowe, bank może również poprosić o dokumenty związane z budową (pozwolenie na budowę inwestycji). Jeśli natomiast kupujemy mieszkanie gotowe – bank poprosi o dokument świadczący o tym, że lokal jaki zamierzamy zakupić, przeznaczony jest faktycznie na cele mieszkaniowe.

W przypadku, kiedy decydujemy się zakupić mieszkanie, które nie jest ani nowe, ani w fazie budowy – od osoby z ogłoszenia, od kogoś z rodziny, od znajomego – dokumentów do dostarczenia dla banku może być więcej.

Mieszkanie na kredyt to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej Polaków. Wynika to z kilku kwestii. Kwestia pierwsza, a której mówi się niechętnie: żyjemy coraz dłużej.

Czasy, kiedy dziedziczyło się mieszkanie po dziadkach czy rodzicach, będąc jeszcze w fazie nauki, przemijają.

Gdzie więc ma podziać się świeżo upieczony student ze świeżo poślubioną żoną, kiedy dopiero zaczyna karierę w zawodzie? – Z rodzicami czy dziadkami mieszkamy niechętnie. Stąd decydujemy się na podpisywanie umów kredytowych na kilkadziesiąt lat – aby móc zamieszkać samodzielnie, we własnym mieszkaniu.

To dobre rozwiązanie, ponieważ gdybyśmy chcieli zakupić lokal dopiero po zgromadzeniu odpowiedniej kwoty… to często tę sumę zobaczylibyśmy na koncie dopiero będąc „w średnim wieku“.

Często jeszcze będąc w okresie nauki, szkoły średniej czy studiów, młodzi Polacy zastanawiają się, w jaki sposób mają ułożyć swoje życie, kiedy rozpoczną karierę w zawodzie? Usamodzielnienie jest synonimem zamieszkania bez rodziców.

Dlaczego decydujemy się na to przeważnie dopiero w momencie, kiedy zakładamy swoją rodzinę? Ponieważ obawiamy się zakupu mieszkania na kredyt, mieszkania na raty. Wydaje nam się, że decyzja o podjęciu w banku pożyczki, to decyzja na całe życie – i nie warto podejmować jej samodzielnie.

Faktem jest, że pensje Polaków w dzisiejszych czasach, gdzie królują głównie umowy o dzieło i umowy-zlecenie, trudno jest być pewnym comiesięcznej wypłaty.

Czasami więc faktycznie warto poczekać na znalezienie drugiej połowy, która swoim budżetem wesprze nas w tej decyzji. Mieszkanie na raty to inwestycja długoterminowa. Obawiamy się jej – ale często nie mamy wyjścia.

Czy obawiamy się słusznie? – Banki oferują nam szereg różnego rodzaju udogodnień. Możemy wziąć kredyt – i zacząć spłacać go dopiero po pewnym czasie.

Możemy podzielić go na takie raty, jakie odpowiadają nam na dzień dzisiejszy – a za kilka lat, jeśli nasze zarobki wzrosną lub zmaleją, zmienić ich wysokość, aby spłacać kredyt wygodnie. Trzeba dokładnie przeanalizować oferty banków i podpisywane z nimi umowy, aby mieć pewność, w jakim terminie, jakim sposobem spłacać będziemy mieszkanie zakupione na raty. Z piękną kuchnią a w niej piękną kuchenką indukcyjną…

Czym jest kredyt hipoteczny, każdy z nas ogólnikowo wie. Jak dokładnie wygląda hipoteka, co jest w niej zapisane i dlaczego jest tak istotna?

Biorąc kredyt hipoteczny, zabezpieczeniem dla banku jest nasze mieszkanie, działka, czy dom. Bank ma wtedy pewność, że jeśli nie będziemy spłacać rat – w najgorszym wypadku nasza nieruchomość zostanie sprzedana, a pieniądze zwrócone.

Pamiętajmy jednak, że to również zabezpieczenie dla nas. Wyobraźmy sobie sytuację, że dysponujemy dwoma mieszkaniami.

Jedno z nich wraz z rodziną użytkujemy sami, drugie natomiast – wynajmujemy komuś innemu. Przy takich decyzjach z pewnością przyda nam się doradztwo podatkowe.

Jeżeli chcemy kupić samochód, zainwestować w działalność gospodarczą czy przeprowadzić generalny remont w swoim miejscu zamieszkania, a nie mamy możliwości wzięcia tak wysokiej pożyczki z banku „z marszu“, możemy posłużyć się kredytem hipotecznym.

Pod „zastaw“ kredytu powędruje nasza hipoteka właśnie. Pamiętajmy, że powinniśmy ją sprawdzić – zwłaszcza, jeśli odkupiliśmy mieszkanie od osób trzecich.

Sprawdzamy wówczas ze szczególną uwagą IV część księgi wieczystej. Jeśli są w niej jakieś zaległości, nieścisłości lub coś zwyczajnie się nie zgadza, bank ma prawo odmówić nam kredytu hipotecznego, dopóki nie uporządkujemy dokumentacji nieruchomości.

Co zrobić, jeśli posiadamy gotówkę na budowę domu, a niestety nie stać nas na zakup działki budowlanej?

Możemy wziąć w banku kredyt na działkę, w taki sam sposób jak bierze się kredyt na budowę domu, kredyt na mieszkanie czy pożyczkę na wymarzony samochód.

Polacy coraz częściej traktują inwestycję w działki jako bezpieczną lokatę dla swoich środków finansowych, która z czasem może przynieść spore zyski. Musimy mieć świadomość, że jeśli zabezpieczeniem naszego kredytu ma być sama działka, jaką zamierzamy kupić – wzięcie kredytu nie stanowi większego problemu.

Sytuacja jest nieco inna, jeśli to nieruchomość ma stanowić podporę, czyli zabezpieczenie, wziętej pożyczki. Zwłaszcza, jeśli to nieruchomość mieszkalna.

Jeśli chcemy zabezpieczyć kredyt istniejącą już, naszą własną nieruchomością – większego problemu nie będzie.

Banki obawiają się jednak udzielania pożyczek pod zastaw domów, które dopiero powstać mają na nowej działce, na którą kredyt chcemy wziąć.

Zasady pożyczania od banku pieniędzy są podobne jak przy każdym innym kredycie. Trzeba dokładnie zapoznać się z ofertami banków i wybrać najodpowiedniejszą dla siebie formę spłaty.

Należy pamiętać, że czasy, kiedy bank był jeden odeszły dawno do lamusa – banki obecnie są (muszą być, ze względu na szybko rozwijający się rynek) konkurencyjne, dysponują konkurencyjnymi ofertami. A przecież każdy z nas marzy o pięknym ogrodzie przy domu.

Mamy wypatrzoną działkę w pięknie położonym miejscu. Część środków odłożyliśmy sobie na koncie na wymarzony dom.

Kiedy jednak robimy finansowe podsumowanie: czy stać nas na budowę domu, wychodzi na to… że stać nas tylko na fundamenty.

A gdzie ściany, dach i przede wszystkim wykończenie nieruchomości? Kredyt na budowę domu, to rozwiązanie idealne dla nas. Musimy jednak mieć świadomość, że każdy kredyt wymaga odpowiednich środków finansowych na koncie – i odpowiednich zarobków.

Nie oczekujmy, że zarabiając 1500 zł miesięcznie, mając trzyosobową rodzinę, bank udzieli nam kredytu w wysokości 200 tysięcy złotych, który docelowo spłacać będziemy przez 2 lata. To niemożliwe.

Każda życiowa decyzja wymaga od nas porządnego, rzeczowego przeanalizowania swojego planu. Jeśli nie mamy pewności – zgłośmy się do banku po poradę doradcy finansowego.

Każdy rzetelny bank powinien nam pomóc, kierując do odpowiedniego specjalisty – zwłaszcza, jeśli zadeklarujemy, że zamierzamy wziąć kredyt na budowę domu właśnie w tym banku. Przed wybraniem banku, przeanalizujmy rynek, zestawmy sobie w myślach (lub dla ułatwienia na kartce papieru), co jest dla nas najważniejsze i czym będziemy kierować się podczas wybierania banku i kredytu.

Wzięcie kredytu na budowę domu to spore wyzwanie – jednak z pewnością każdy z nas poradzi sobie z nim dzisiaj, w dobie napływu informacji z każdej możliwej strony.

 

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *