Balkon, to współczesny substytut ogrodu. Kiedyś, przed rozpoczęciem budowy pierwszych budynków zamieszkania zbiorowego (kamienic, bloków) – każdy z nas miał swoje miejsce na ziemi. Dosłownie na ziemi: był dom, a wokół kawałek naszego własnego poletka. Kiedy mieszkamy w kamienicy lub bloku, nie mamy możliwości otoczenia się swoim własnym kawałkiem ziemi.

Stawiamy więc balkony… to atawizm, podobnie jak nasza chęć do uprawiania własnych ogródków czy kupowania działek.

Tkwi w nas taka pradawna chęć posiadania kawałka ziemi na własność. Balkon również można zamienić w ogród – wystarczy kilka doniczek i roślin, żebyśmy mogły zaspokoić swoje pierwotne potrzeby… i jednocześnie zaspokoić swoją chęć nadania naszemu otoczeniu wymarzonej estetyki. Balkony w kamienicach są piękne same w sobie – z blokami, zwłaszcza prefabrykowanymi, jest już nieco inaczej.

Jeśli chcesz zamienić swój balkon w bloku w piękny ogród, zacznij od podstaw. Aby balkon był estetyczny, podłoga powinna być wykafelkowana – goły beton nigdy nie będzie wyglądał pięknie, nawet pomalowany (farba po pewnym czasie zejdzie).

Piękny ogród na balkonie

Możesz dobrać płytki, które będą wyglądały jak wybrukowana alejka w ogrodzie – lub jakie tylko chcesz, pamiętaj tylko o sprawdzeniu mrozoodporności.

Donice z kwiatami na balkonie możesz umieścić w specjalnie przygotowanych koszykach, które są w standardowych balustradach balkonowych przy pięknym ogrodzie na balkonie  – lub samodzielnie przygotować do nich metalowe haczyki.

Możesz zawiesić je również „pod sufitem balkonu” – jeśli masz taką możliwość lub na jego ścianie frontowej lub na ściankach bocznych (na tych ostatnich oczywiście, jeśli Twój balkon z punktu widzenia budowlanego jest loggią, czyli jest zabudowany z boku). Dobieraj donice w taki sposób, aby współgrały ze sobą i wyglądały pięknie z kwiatami, które zamierzasz w nich posadzić.

Ogród balkonowy

Możesz wybrać kwiaty sezonowe na balkonie- i zmieniać je kilka razy do roku, lub takie rośliny, które wyglądają ładnie przez cały sezon. Jeśli przepleciesz przez barierki balkonu na przykład ratanową lub wiklinową matę – możesz zamienić swój balkon w prawdziwy, tajemniczy ogród.

Ogród moich marzeń przy bliźniaku nowocześnie?

Posiadanie własnego ogrodu, to dla nas synonim posiadania własnego kawałka ziemi. Choć czasem nie uświadamiamy sobie tego – w głębi duszy chcemy mieć kawałek wszechświata na własność.

Ogród przy bliźniaku pozwala nam odpocząć od tego, co znajduje się poza nim. Często poświęcamy mnóstwo czasu na prace w nim, po łokcie umorusane w ziemi – i wcale nie narzekamy, że mamy dodatkowe obowiązki, wręcz przeciwnie: uwielbiamy to! Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem kup projekt nowoczesnego ogrodu przy bliźniaku – i chcesz urządzić swoje miejsce na ziemi tak, aby było tylko Twoje – zastanów się, co najbardziej Ci się podoba w ogrodzie przy bliźniaku.

Ogród Twoich marzeń przy bliźniaku nowoczesnym stylu musi być taki jak Ty.

Jeśli jesteś estetką i perfekcjonistką, która preferuje proste formy, dla której najbardziej atrakcyjne są minimalistyczne ozdoby – postaw na taką właśnie formę ogrodu. Kilka drzew – w zależności od gustu iglastych lub liściastych, prosty żywopłot, ewentualnie kilka donic z innymi roślinami.

Jeśli marzysz o tajemniczym ogrodzie jak z filmu Agnieszki Holland – możesz pozwolić sobie na dowolność, fantazję.

Postaraj się, aby dobierać rośliny w taki sposób, by w przyszłości tworzyły one tajemnicze zakątki, zacienione ścieżki. W każdym ogrodzie najważniejsze są rośliny – zdrowy, zielony trawnik, rozłożyste drzewa, pięknie rozwijające się kwiaty.

Przejrzyj kilka książek, które możesz wypożyczyć w każdej bibliotece, na temat zabiegów pielęgnacji roślin i na temat tego, czego poszczególne gatunki wymagają.

Jeśli chcesz poświęcać swojemu ogrodowi przy domu w przyszłości minimalną ilość czasu – wybieraj takie rośliny, które doskonale poradzą sobie same. Jeśli z kolei najchętniej całymi dniami pracowałabyś w ogrodzie – stawiaj na bardziej wymagające gatunki.

Możesz pomyśleć również o dodatkach ogrodowych: o werandzie, o huśtawce w formie ławki, o stoliku pod zadaszeniem, o kominku w którym będzie można rozpalić nowoczesnego grilla… wszystko zależy od Twojej fantazji! Pamiętaj tylko, aby nie decydować się na różne rzeczy pochopnie szczególnie jeżeli chodzi o pielęgnację domowych roślin ogrodowych : czasem warto przemyśleć sprawę i poczekać. Dla ogrodu w okolicy bliźniaka czas to sprzymierzeniec.

Pielęgnacja domowych roślin ogrodowych

Domowe rośliny często wymagają więcej pielęgnacji niż te, które mamy w swoich ogrodach.

Do ogrodów wybieramy przeważnie rośliny, które w różnych warunkach atmosferycznych i gruntowych poradzą sobie same. W domu natomiast nie mamy bardzo dużej dowolności – ponieważ tylko część gatunków roślin możemy hodować we wnętrzach. Pamiętaj, że wszystkie rośliny mają swoje wymagania, własne i często indywidualne jeżeli chodzi o pielęgnacje domowych roślin ogrodowych .

Zwracaj uwagę na to, jakiego rodzaju ziemi potrzebują poszczególne gatunki: część będzie czuła się lepiej w gruncie zasadowym, część z kolei w gruncie o odczynie bardziej kwaśnym, część woli ziemię neutralną.

Stosowanie nawet najlepszych i najdroższych odżywek – ale o niewłaściwym wskaźniku PH – może powodować efekty zupełnie przeciwne do zamierzonych.

Jeśli masz wątpliwości – poszukaj informacji na temat roślin, które masz w domu na sprawdzonych stronach internetowych poświęconych zagadnieniom związanym z roślinami domowymi, w książkach dostępnych często w bibliotekach publicznych – lub poradź się pracownika sklepu, w którym zaopatrzysz się w rośliny i odżywki do nich.

Pamiętaj, aby podlewać je regularnie – również według ich potrzeb. Część roślin potrzebuje dawki wody raz na tydzień – część znacznie częściej.

Na to również powinnaś zwrócić uwagę. Pamiętaj o systematycznej wymianie ziemi w doniczkach, ponieważ ta po pewnym czasie wyjaławia się i traci swoje właściwości odżywcze, które czerpią z niej rośliny.

Absolutnie nie przecieraj roślin żadnymi detergentami – liście gładkie są błyszczące same w sobie, ponieważ wydzielają naturalne ochronne olejki lub woski.

Jeśli chcesz zetrzeć z liści kurz – zrób to za pomocą świeżej (nie używanej wcześniej na przykład do zmywania kurzu z mebli, czy ścierania podłogi) ściereczki zwilżonej wodą. Pamiętaj jednak, że części roślin liściastych nie należy nawet dotykać, ponieważ są one bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić.

Nie zapominaj również o tym, że rośliny poza wodą i substancjami odżywczymi… potrzebują również słońca! Pozwól im na łapanie promieni słonecznych jak tylko to możliwe, nie stawiaj roślin w zacienionych miejscach.

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *