Przed okresem zimowym warto sprawdzić szczelność okien, szacuje się że przez zbyt dużą przepuszczalność okien nasz dom traci nawet do 30% ciepła. Rachunki za energię elektryczną wzrastają a my podchodząc do okna czujemy podmuch chłodu. Zobacz jak urządzić pokój dziecka w swoim domu.

Przyczyny nieszczelności okien są różne mogą wynikać z wad montażowych, zużytych uszczelek, złej regulacji okuć a także z ich zużycia spowodowane otwieraniem oraz zamykaniem okien.

Stare okna ze względu na swoją długą żywotność bardzo często są nieszczelne, aby temu zaradzić należy w pierwszej kolejności zlokalizować miejsce przez które tracimy wytwarzane ciepło. Wybór okien ważny jest podczas pierwszych etapów budowy domu.

Szpary powstałe między szybą a ramą możemy wypełnić bezbarwnym silikonem dzięki temu po wyschnięciu nie będzie on widoczny.

Szczelinę powstałą pomiędzy skrzydłem okna a futryną możemy wypełnić uszczelkami, dostępne są również samoprzylepne ułatwiające montaż.

Jeśli mamy do czynienia z nieszczelnością między ścianą a ościeżnicą warto skorzystać z pianki montażowej nakładając ją specjalnym pistoletem, sprawdzi się ona również w szparach pomiędzy parapetem a murem .

Gdy nasze okna należą do stosunkowo nowszych warto sprawdzić regulację okuć okiennych.

Okucia okienne wyposażone są w rolki ryglujące dzięki którym można samodzielnie regulować docisk skrzydła do ramy w zależności od pory roku, latem zmniejszamy docisk zimą zwiększamy.

Pamiętajmy że zmiany temperatur wynikające z różnorodności pór roku również mają wpływ na szczelność okien, gdyż tworzywo z którego zostało wykonane okno może ulec deformacji wskutek kurczenia i rozszerzenia materiału. Zobacz co proponujemy na Wielkanoc na dekoracje okienne.

Dobrą alternatywą do zatrzymania w domu ciepła są również rolety zewnętrzne oraz grubsze zasłony tworzące barierę, chroniące przed ewentualnym podmuchem zimnego powietrza.

 

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *