Gdyby zapytać przypadkowo spotkanego na ulicy człowieka, jakie jest jego największe marzenie, pewnie sporo odpowiedzi na to pytanie brzmiałoby: własny dom. Marzymy o własnym domu, swoim miejscu na ziemi. Co kiedy już zdecydujemy się na budowę własnego domu? Jak wygląda rozpoczęcie budowy domu krok po kroku? Przede wszystkim musimy wiedzieć, że najpierw będziemy potrzebowali projektu.

Może to być projekt gotowy i zaadaptowany do naszej działki, albo projekt zamawiany od początku. Dopiero kiedy mamy projekt, możemy ubiegać się o pozwolenie na budowę. Będziemy potrzebowali konsultacji nie tylko projektanta konstrukcji i architekta. Konieczne będą również usługi związane z geodezją, na przykład naniesienie układu naszego domu na plan działki.

Potrzebny będzie również geotechnik, by ocenił rodzaj gruntów i innych warstw naszej działki. To konieczne do wybudowania odpowiedniego fundamentu. Musimy skorzystać również z usług specjalistów od przyłączy, takich jak gaz, prąd, woda, kanalizacja. Budowę domu rozpoczynamy w momencie, gdy przyłącza są już gotowe.

Wtedy wykonuje się najpierw wykopy pod fundamenty oraz piwnicę, jeśli dom ma być podpiwniczony. Następnie stawiane są fundamenty, wylewki pod posadzki. Wówczas mamy do czynienia z tak zwanym stanem zero. Gdy fundamenty są gotowe, stawiamy ściany, dalej stropy, schody a na końcu konstrukcję dachu.

Wówczas możemy mówić o stanie surowym budynku. Dalej roboty wykonywane są zgodnie z naszymi życzeniami: tynki, elewacje, posadzki. Rozpoczęcie budowy domu wiąże się z koniecznością uzyskania zgody od starosty, ze znalezieniem kierownika budowy, który będzie notował postęp robót w dzienniku budowy.

Nadzór nad naszą budową domu będzie sprawował inspektor nadzoru budowlanego, który po uzyskaniu stanu surowego będzie mógł dla nas zatwierdzić ukończenie budowy.

Rozpoczęcie budowy formalności

Zdecydowałeś się na budowę domu, jednak nie wiesz jakie czekają Cię formalności związane z rozpoczęciem budowy? Przedstawimy Ci w pigułce, jakie dokumenty i formalności będą konieczne do tego celu. Przede wszystkim, musisz zdobyć wypis z planu zagospodarowania przestrzennego z urzędu gminy lub miasta.

Potrzebny będzie Ci projekt, który wybierzesz w wersji gotowej lub zamówisz od podstaw na własne życzenie w biurze projektowym. Ten pierwszy, projekt gotowy, będzie wymagał adaptacji do terenu Twojej działki. Kiedy masz projekt plus wypis z planu, możesz zacząć starać się o pozwolenie na budowę.

Do tego konieczna będzie mapa zasadnicza, a w zasadzie jej kopia z urzędu gminy, z wydziału geodezji. Kiedy mamy pozwolenie na budowę, zwracamy się do dostawców kolejnych mediów: energii elektrycznej, gazu, wodociągów-kanalizacji z wnioskiem o wydanie tak zwanych technicznych warunków budowy mediów.

Wówczas możemy wykonać przyłącza poszczególnych mediów. Musimy mieć potwierdzenie, że nasza działka posiada dostęp do drogi publicznej, by móc postawić na niej dom. Będziemy potrzebować także wypis z rejestru gruntów dla naszej działki. Kiedy nasz projekt jest zaadoptowany do otoczenia, możemy rozpoczynać współpracę z geodetą oraz kierownikiem budowy.

Dobrze jest także wcześniej wykonać rozpoznanie geologiczno-geotechniczne, to znaczy sprawdzić jakie grunty dokładnie znajdują się na naszej działce i czy będą odpowiednie do budowy domu o wybranych przez nas gabarytach. Na temat większości formalności możemy zawsze dowiedzieć się w naszym urzędzie gminy lub miasta, gdzie znajduje się działka na której mamy zamiar wybudować nasz dom.

Budowa domu i koszty

Z jakimi kosztami musimy liczyć się podczas budowy domu? Większości z nas nasuwa się w tym momencie odpowiedź: z robocizną oraz kosztem materiałów budowlanych. Tak, te rzeczy będą kosztowały nas najwięcej, jednak musimy zdawać sobie sprawę z kosztów dodatkowych o których czasem zapominamy, a bez nich nie możemy rozpocząć w ogóle budowy domu.

Przede wszystkim, aby uzyskać zgodę na budowę domu a później móc go postawić, musimy mieć projekt. Projekt opracowany przez architektów i specjalistów konstruktorów. Może to być projekt zamawiany na nasze życzenie lub projekt gotowy, z katalogu, który później zostanie zaadaptowany do otoczenia i warunków, czyli naszej działki.

By uzyskać zgodę na budowę, konieczne będą wypisy z akt z urzędu gminy, związane z planem miejscowym, to znaczy tym jak zagospodarowany ma być teren na którym znajduje się nasza działka z punktu widzenia miasta lub gminy. Będzie potrzebna analiza geotechnika, geodety, specjalistów od instalacji: wody, kanalizacji, prądu oraz gazu.

Bez tych konsultacji niemożliwe będzie wytyczenie odpowiednio miejsca budowy domu, a także nie będzie możliwe dołączenie do naszego domu odpowiednich przyłączy związanych z wymienionymi mediami. Konieczne będą koszty związane z powyższym oraz z robotami takimi jak: stan zero, czyli wykopy, fundamenty, piwnica i posadzki, stan surowy, czyli ściany, stropy, schody i konstrukcja dachu, oraz wszelkie wykończenia, to znaczy tynki, posadzki, okna, drzwi i wszelkie inne elementy, których sobie zażyczymy.

Budowa domu i projekt

Marzysz o wybudowaniu własnego domu, ale nie wiesz na jaki projekt się zdecydować? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że masz dwie główne opcje: projekt gotowy lub projekt zamawiany.

Ten pierwszy projekt możesz wybrać sobie z katalogu w biurze architektonicznym. Projekty są sporządzane przez architektów, którzy zajmują się głównie estetyką konstrukcji oraz przez inżynierów budownictwa-konstruktorów, którzy projektują dom w taki sposób by spełniał on wszelkie warunki bezpieczeństwa. Projekt gotowy zawsze wymaga adaptacji.

Oznacza to, że jeśli kupisz gotowy projekt, będzie musiał on zostać dopasowany do terenu Twojej działki, do warunków w jakich zostanie postawiony nasz dom.

Dopasowanie to, czyli adaptacja, wykonywana jest przez osobę która posiada uprawnienia budowlane. Dopasowanie polega głównie na przeliczeniu konstrukcji, na przykład czy na terenie naszej działki dobrze sprawdzą się ustalone wcześniej fundamenty, czy na przykład nasz dom nie będzie leżał w strefie wiatrowej, która generuje większe obciążenia i nie trzeba będzie zmienić grubości ścian.

Druga opcja, to projekt wykonywany dla nas od podstaw przez architekta i konstruktora. Jeśli mamy kupioną działkę, możemy wówczas zaprojektować dom od początku do końca, jeśli oczywiście znamy wszelkie parametry gruntów, które badane są przez geotechników. Projekt będzie wówczas wyglądał tak jak sobie tego życzymy.

W projekcie gotowym także możemy wprowadzić pewne zmiany, jednak ogólny wygląd budynku musi być zachowany, inaczej zakup projektu gotowego nam się nie opłaci, ponieważ wszelkie przeróbki będą kosztowały nas więcej. Dopiero kiedy mamy projekt, możemy ubiegać się o pozwolenie na budowę domu, o czym warto wiedzieć.

Budowa domu a jego cena

Budowa własnego domu, to dla większości z nas inwestycja na całe życie. Decydujemy się na budowę domu, ponieważ to daje nam swoje własne miejsce na ziemi ale nie tylko. Decydujemy się na budowę domu, ponieważ to jedna z najlepszych lokat dla naszych pieniędzy. Kiedy mamy własny dom, pieniądze które włożyliśmy w jego budowę są jak najbardziej bezpieczne.

Jak ma się budowa domu do jego ceny? Czy bardziej opłaca się budować dom czy może kupić gotowy? Rynek nieruchomości jest dziś nieco zachwiany.

Z jednej strony mieszkania tanieją, z drugiej trudno je w ogóle kupić, jeśli chodzi o domy, to kwestia całkowicie indywidualna. Budowa domu wiąże się z wieloma kosztami: samym projektem, badaniami gruntu, wykonywaniem przyłączy, wszystkimi robotami od stanu zero po kalenicę dachu. Musimy liczyć się z kosztami materiałów budowlanych i robocizny, wykończeniówki wewnętrznej i zewnętrznej.

Gdyby przeliczyć, co więcej by nas kosztowało: budowa domu od podstaw, czy zakup gotowego domu, ceny byłyby porównywalne. Jednak pamiętajmy o czasie. Kupując gotowy dom mamy go na już, a rozpoczynając budowę nowego domu musimy liczyć się z dość długim terminem realizacji.

Jednak warto zwrócić także uwagę na jedną istotną kwestię: kiedy mamy swoją działkę, na przykład odziedziczoną od rodziny, lub dawny teren rolniczy który może zostać przeznaczony pod budowę, koszty domu będą dla nas tańsze.

Płacimy za projekt, za budowę domu, ale już omijają nas koszty związane z działką. Bo przecież nikt nie zdecyduje się kupić dom, bez kupowania działki na której stoi, bo za rok może się okazać, że ktoś na tej działce zechce wybudować sobie sklep.

Kosztorys budowy domu

Skąd wziąć kosztorys budowy domu? Chcesz wybudować swój własny dom jednak nie wiesz, ile będziesz potrzebował do tego pieniędzy dokładnie?

W takim przypadku możesz po pierwsze skorzystać z projektów gotowych, które zawierają gotowe kosztorysy. W biurach projektowych, w których można kupić gotowe projekty, dostępne są dokładne kosztorysy budowy domu. Od wykonania wykopów, przez wykonanie fundamentów, ścian, po sam czubek, czyli kalenicę dachu. Są tam uwzględnione nie tylko koszty związane z materiałami ale i z robocizną.

Są uwzględnione koszty wykonania przyłączy do odpowiednich instalacji, prądu, wody, kanalizacji i gazu. Kosztorysy budowlane sporządzane są na podstawie specjalnych katalogów.

Nazywają się one Katalogami Nakładów Rzeczowych. Uwzględniają aktualne ceny materiałów, robocizny i kosztów związanych na przykład z wynajęciem sprzętów takich jak betoniarka, koparka, koparko-ładowarka czy dźwig, który często przydaje się na budowie. Jeśli do naszego projektu który wybraliśmy nie ma sporządzonego kosztorysu, możesz poprosić o konsultacje inżyniera konstruktora, który za odpowiednią opłatą sporządzi dla Ciebie taki kosztorys.

Do części projektów proponowanych przez biura architektoniczne jest podany tylko szacowany koszt całej budowy domu, na przykład 150 tysięcy złotych, jednak bez wyszczególnienia co ile w tym projekcie kosztuje.

Jednak w większości przypadków kosztorysy są gotowe i możemy dokładnie zobaczyć co i za ile płacimy, kiedy decydujemy się na zakup danego projektu, według którego powstanie później nasz wymarzony dom.

Zezwolenia na budowę domu

W jaki sposób zdobywa się zezwolenie na budowę domu? Czy jest to zawsze konieczne, nawet jeżeli mamy swoją własną działkę od pokoleń? Zezwolenie na budowę domu jest konieczne w każdym przypadku, nawet jeśli na naszej działce stoi już domek, który mamy zamiar wyburzyć i wybudować nowy.

Jeśli dom zostałby postawiony bez zezwolenia, urząd gminy ma prawo go po prostu wyburzyć. By uzyskać zezwolenie na budowę domu, będziemy potrzebowali przede wszystkim projektu. Może to być projekt gotowy, który kupujemy w biurze architektonicznym, który następnie jest adaptowany do naszej działki, albo projekt wykonany od podstaw.

Będziemy potrzebowali specjalnej mapy, od geodetów, która dokładnie pokaże obecną sytuację i położenie naszej działki. Ta mapka zostanie później porównana i skonsultowana z planem miejscowym, który jest w naszym urzędzie gminy lub miasta.

Plan miejscowy, to mówiąc ogólnie pomysł, zamysł naszej gminy na to, jak zagospodarować dane tereny. Na przykład: że część rejonu ma być przeznaczona tylko na domki jednorodzinne i nie można stawiać tam bloków czy na przykład supermarketów albo stacji benzynowych.

Część terenów jest przeznaczona na tereny zielone, parki i tak dalej. Jeśli takiego planu nie ma, zgoda również może zostać wydana, jednak będzie wymagało to nieco dłuższej konsultacji a więc dłuższego okresu oczekiwania na zezwolenie.

Po zezwolenie na budowę domu udajemy się do urzędu naszej gminy. Tam dostaniemy wykaz wszystkich koniecznych do dostarczenia formalności, dokumentów, które wymagane są by uzyskać takie zezwolenie.

Budowa domu od czego zacząć

Jak wygląda budowa domu krok po kroku i od czego powinniśmy zacząć? Na początku oczywiście wybieramy teren, naszą działkę pod budowę. Bierzemy pod uwagę sąsiedztwo, obecne i planowane. Nie chcemy przecież budować domu między stacją benzynową a marketem, które planowane są na sąsiednich działkach. Sprawdzamy plan zagospodarowania przestrzennego w wydziale architektury naszej gminy. Potrzebna będzie nam decyzja o warunkach zabudowy. Gdy mamy wszystkie konieczne dokumenty wraz z projektem budowlano-architektonicznym naszego domu, możemy składać wniosek w Starostwie Powiatowym o pozwolenie na budowę. W momencie, gdy uzyskamy pozwolenie na budowę i po 14 dniach będzie już ono uprawomocnione, zawiadamiamy o zamierzonym terminie rozpoczęcia budowy powiatowy albo wojewódzki inspektorat nadzoru budowlanego i projektanta.

Zawiadomienie Budowa domu

Zawiadomienie składamy minimum 7 dni przed planowanym rozpoczęciem budowy domu. Pozwolenie na budowę wygasa, gdy nie rozpoczniemy budowy przed upływem trzech lat od dnia, w którym wydana została decyzja o pozwoleniu rozpoczęcia budowy. Rozpoczynamy od naniesienia na działce wszystkich konturów fundamentów. Musimy mieć najpierw doprowadzone przyłącza: kanalizację wodną, odprowadzanie ścieków, prąd i gaz. Budowę rozpoczynamy oczywiście od fundamentów, uzyskując stan zero. Gdy ściany domu i stropy oraz konstrukcja dachu są gotowe, mamy stan surowy. Potem tylko wykończenia i budowa domu będzie wykończona. Wówczas pozostaje nam tylko cieszyć się osiągniętym efektem i wprowadzać.

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *