Demakijaż, to jeden z najważniejszych zabiegów, jakie wykonujemy każdego dnia. Dlaczego jest tak ważny? Ponieważ jeśli pozostawimy na swojej cerze resztki makijażu, możemy zdecydowanie negatywnie wpłynąć na jej kondycję. Po pierwsze, pozostawione na cerze resztki podkładu, fluidu, pudru czy kompaktu (niezależnie od tego, jakiego typu kosmetyku używamy), mogą zatykać nasze pory. Skóra będzie wtedy miała problemy z oddychaniem i nawilżeniem.

Zatkane pory cery – czyszczenie podczas demakijażu

Zatkane pory powodują, że nasza cera nie radzi sobie z „wyrzucaniem na zewnątrz” tłuszczu, który pojawia się w jej warstwach. Odpowiedni demakijaż sprawia, że nasza cera może swobodnie oddychać i wyrzucać z siebie niechciany tłuszcz, zwłaszcza, kiedy nasza cera należy do tłustych z natury.

Dodatkowo, jeśli pozostawimy resztki cienia, tuszu, linera czy kredki do oczu, możemy wywołać podrażnienie gałki ocznej. Wpływa to nie tylko na nasz dyskomfort, ale również możemy pogorszyć tym nasz wzrok. Co prawda kosmetyki nie powinny zawierać w sobie szkodliwych składników, jednak każdy składnik niewłaściwie używany, negatywnie wpływa na nasze ciało, twarz, organizm. Wykonanie demakijażu poprawnie, polega na zmyciu makijażu dokładnie.

Dokładny demakijaż cery

To przede wszystkim. Musisz jednak pamiętać o tym, aby wykonywać demakijaż w taki sposób, by nasza cera jak najmniej na tym cierpiała. Staraj się używać preparatów, które pasują do typu Twojej cery. Odpowiednio dla cery tłustej, suchej i mieszanej, możesz znaleźć coś dla siebie wśród mleczek do demakijażu, toników, płynów dwufazowych. Pamiętaj, że makijażu nie zmyjesz samym tonikiem, służy on jedynie do łagodzenia ewentualnych podrażnień po wykonanym demakijażu.

Nakładaj mleczko lub płyn najpierw na oczy. Przyłóż płatek kosmetyczny nasączony wybranym kosmetykiem do oka i przytrzymaj go trochę.

To sprawi, że makijaż zacznie się rozpuszczać. Po chwili zacznij ścierać makijaż, kierując płatek ku zewnętrznej stronie oka. Nie wykonuj okrężnych, a podłużne ruchy. Kiedy zmyjesz makijaż z oczu, zrób to samo z resztą twarzy.

Staraj się prowadzić płatek kosmetyczny (który oczywiście musisz co chwilę zmieniać na kolejny, ponieważ szybko się ubrudzi) od dołu twarzy ku górze. Kiedy zmyjesz makijaż, przetrzyj twarz tonikiem, a później nałóż krem nawilżający.

Oczyszczanie twarzy podczas demakijażu

Oczyszczanie twarzy, to wbrew pozorom nie tylko demakijaż. Nie wystarczy, że zmyjesz makijaż wieczorem, przetrzesz twarz tonikiem i nałożysz krem. Jeśli chcesz, aby skóra Twojej twarzy była zdrowa, ładna i wdzięczna za to, co dla niej robisz, musisz poświęcić jej trochę więcej czasu. Powinnaś przede wszystkim pamiętać o wykonywaniu regularnych peelingów. Na rynku dostępne są różnego rodzaju gotowe peelingi kosmetyczne, których skład dostosowany jest do typu naszej cery: mieszanej, tłustej, suchej lub normalnej.

Wybieraj zawsze kosmetyki zgodne z typem Twojej skóry twarzy, ponieważ poza swoimi podstawowymi działaniami (jak w przypadku peelingu, poza właściwościami złuszczającymi martwy naskórek) mają działania dodatkowe, korzystne dla danego rodzaju cery. Peeling powinien być wykonywany około trzech razy w tygodniu. Jeśli Twoja skóra mimo wykonywania regularnie peelingu jest nieco łuszcząca się, możesz stosować również do jej mycia szczoteczki, którą możesz kupić w każdej drogerii. Szczoteczka będzie dodatkowo złuszczała martwy naskórek.

Napary jako demakijaż

Dobrą metodą na zadbanie o stan cery jest stosowanie wszelkiego rodzaju naparów. Przygotowujemy napar z rumianku, szałwii, mięty, melisy lub innego, w zależności od naszych gustów, wlewamy go do miseczki, pochylamy się nad nią i zasłaniamy głowę ręcznikiem. Ciepło naparu sprawia, że nasza cera staje się bardziej wrażliwa, otwierają się pory, cera pozbywa się toksyn. To doskonały sposób na pozbycie się na przykład zaskórników, które bardzo często zatykają nasze pory.

Po kilku minutowej „parówce”, postaraj się jak najbardziej dokładnie oczyścić skórę Twojej twarzy, za pomocą wspomnianej wcześniej szczoteczki, za pomocą specjalnej ściereczki do oczyszczania twarzy lub za pomocą rękawiczki przypominającej fakturą ręcznik.

żele i mydła jako środek do demakijażu?

Do demakijażu i do mycia twarzy stosuj tylko takie kosmetyki, które są przeznaczone do tego celu. Nie stosuj żelu pod prysznic czy mydła w płynie, które stosujesz do mycia pozostałych części ciała, ponieważ może to spowodować podrażnienia, zwłaszcza podrażnienia okolic oczu. Postaw na produkty przeznaczone typowo do mycia i oczyszczania skóry twarzy.

Jaki krem do twarzy na zimę – zabezpiecz swoją cerę

Zastanawiasz się, jaki krem do twarzy wybrać na zimę? Przede wszystkim, uświadom sobie, jaki wpływ ma na naszą cerę mróz, niekorzystne warunki atmosferyczne. Skóra twarzy jest bardzo wrażliwa, w związku z tym ujemne temperatury mogą powodować jej wysuszanie, pękanie, pękanie drobnych naczynek krwionośnych, które znajdują się w niej. Przede wszystkim, skóra twarzy narażona jest na działanie zimnego wiatru, który ją podrażnia.

Cera sucha, mieszana – natłuszczanie w mrozie

Powinnaś zatem wybrać taki krem, który będzie spełniał swoje podstawowe funkcje, konieczne do odpowiedniej pielęgnacji twarzy o każdej porze roku. Krem powinien odpowiednio nawilżać, chronić i natłuszczać skórę. Wybierz krem, który będzie pasował do typu Twojej cery: jeśli masz cerę suchą, wybierz krem, który będzie bardziej tłusty. Jeśli masz cerę tłustą, wybierz taki, który w swojej etykiecie zawiera wskazówkę, że właśnie do takiego rodzaju cery powinien być stosowany.

Cera mieszana jest z reguły najbardziej problematyczna, czasami przesusza się, a czasami jest zbyt natłuszczona. Wybierz krem, który będzie odpowiedni dla niej. Możesz znaleźć kremy, w których wyraźnie zaznaczone jest, że idealnie nadają się do stosowania podczas zimy i chłodnych dni. Zawierają one w sobie naturalne składniki, które chronią naszą skórę przed wymienionym już wcześniej wysuszaniem, pękaniem i chronią jednocześnie naczynka krwionośne naszej cery.

Jeśli masz to szczęście, że jesteś posiadaczką cery normalnej, możesz postawić na zwykły krem Nivea na zimę, znany całemu światu idealny specyfik, który łagodzi podrażnienia i wpływa ochronnie na naszą skórę. Jeśli wydaje Ci się, że żaden krem nie będzie dla Ciebie odpowiedni z tych, które zobaczyłaś na półce w drogerii, możesz wybrać się do apteki po specjalistyczny krem na zimę. Weź jednak pod uwagę fakt, że Twoja cera może za bardzo przyzwyczaić się do kremu, który zawiera składniki nieco podobnie działające do antybiotyków. Możesz później, po odstawieniu tego kremu, mieć problem z powrotem do stosowania normalnych kremów, których używasz poza zimową porą.

Pielęgnacja skóry wrażliwej

Pielęgnacja skóry wrażliwej wymaga zdecydowanie więcej uwagi, niż pielęgnacja skóry normalnej. Powinnaś zwrócić szczególną uwagę na to, dlaczego właściwie Twoja cera jest wrażliwa i na co tak naprawdę reaguje najbardziej.

Skóra wrażliwa to przeważnie skóra delikatna i cienka, co można zauważyć gołym okiem a także podczas dotyku. Skóra wrażliwa zdecydowanie bardziej narażona jest na urazy mechaniczne, na podrażnienia, pękanie naczynek, występowanie alergii. Bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, czy niektóre produkty kosmetyczne nie wywołują reakcji podobnych do alergii. Jeśli tak, powinnaś absolutnie wycofać się z używania ich.

Diagnostyka skóry wrażliwej

Obecnie można przeprowadzić swojego rodzaju diagnostykę skóry, w profesjonalnym salonie dermatologicznym sprawdzić za pomocą testów, jakie składniki wpływają pozytywnie, a jakie negatywnie na naszą skórę.

Pielęgnacja skóry wrażliwej, to nie tylko stosowanie odpowiednich kremów i balsamów, ale także odpowiednie oczyszczanie jej.

W związku z tym, że skóra jest bardziej narażona na urazy mechaniczne, nie możesz stosować ostrych gąbek, gruboziarnistych, ciężkich peelingów, twardych szczoteczek czy rękawiczek do mycia, które będą podrażniały Twoją skórę. Postaw na delikatne mleczka do mycia ciała, podobnie z kosmetykami do demakijażu i mycia skóry twarzy.

Staraj się zawsze, aby proces mycia skóry przebiegał jak najbardziej delikatnie. Powinnaś zwrócić także uwagę na swoją dietę. Czasami wystarczy wprowadzić do niej odrobinę więcej błonnika, produktów zawierających zdrowe tłuszcze i dużą zawartość witamin A i E, aby wyraźnie poprawić kondycję wrażliwej skóry.

Suplementy diety wpływające na naszą skórę

Możesz sięgnąć także po suplementy diety, w postaci tabletek, pastylek, drażetek czy syropów, które dzięki dużej zawartości skrzypu polnego i podobnych składników, wzmacniają nie tylko naszą skórę, ale i włosy, paznokcie.

Wzmacnianie skóry wrażliwej od wewnątrz jest bardzo istotne, ponieważ dzięki temu regenerują się jej wszystkie warstwy. Odpowiednia pielęgnacja skóry wrażliwej zdecydowanie się opłaca, ponieważ jak w każdym innym przypadku, lepiej zapobiegać niż leczyć.

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *