Nasze ciśnienie w czasie dnia jest z reguły wyższe niż w nocy. Jest to oczywiste, ponieważ nocą nasz organizm przygotowany jest do odpoczynku, nawet jeśli nie śpimy, organizm reaguje spowolnieniem akcji serca i obniżeniem nieco ciśnienia. Nie ma w tym powodu do żadnego niepokoju. Skoki ciśnienia, czyli nagłe obniżanie się lub nagły jego wzrost, które mija po chwili, nie są groźne dla człowieka, o ile nie występują regularnie, chronicznie i bez wyraźnych powodów. Powodem może być na przykład stres lub nadmierny wysiłek fizyczny.

Powód do niepokoju – złe ciśnienie

Jeśli nasze ciśnienie jest stale zbyt wysokie lub stale zbyt niskie, możemy się niepokoić. Niskie ciśnienie może powodować zaburzenia rytmu serca i zawroty głowy, jednak jest to niegroźne dla zdrowia. Jeśli zdarzają się omdlenia (przeważnie w porze porannej), nie należy tych objawów lekceważyć, ponieważ najzwyczajniej w świecie możemy sobie zrobić krzywdę, upadając na twardą powierzchnię, nawet w domu. Pozornie niegroźny upadek na podłogę w przypadku omdlenia czy utraty przytomności, może skończyć się złamaniem lub długotrwałym bólem kręgosłupa czy głowy, nawet w przypadku osoby młodej, zdrowej, której nic poza problemami z niskim ciśnieniem nie dolega. Wysokie ciśnienie nie powoduje widocznych dolegliwości, poza bólami głowy.

Podwyższone ciśnienie – skutki

Osoby, które na co dzień mają wyższe ciśnienie niż ciśnienie idealne (które, jak zaznaczamy dla przypomnienia, wynosi od 120/75 do 140/90), mogą cierpieć na chroniczne bóle głowy, nawet od dzieciństwa. Skutki zbyt wysokiego ciśnienia mogą mieć jednak bardzo poważne skutki, zdecydowanie groźniejsze niż upadki podczas omdleń w przypadku ciśnienia zbyt niskiego. Wysokie ciśnienie, to znacznie bardziej zwiększone ryzyko zawału.

Osoby o podwyższonym ciśnieniu, częściej chorują na miażdżycę, która rozwija się w ich organizmach szybciej. Uszkadza ona naczynia krwionośne, które stają się węższe, zwłaszcza tętnice. Krew nie krąży w organizmie prawidłowo, w związku z tym ryzyko zatoru w naczyniach krwionośnych, ryzyko zawału i udaru jest zdecydowanie większe.

 

 

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *